SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

SIMONA HALEP - LAUREN DAVIS » VIDEO Dramatism, adrenalină și nebunie! Halep a câștigat un meci maraton, 15-13 în decisiv! A salvat 3 mingi de meci și a intrat în istorie

Articol de - Publicat sambata, 20 ianuarie 2018 05:59

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în optimi de la Australian Open, după ce a trecut de americanca Lauren Davis, 24 de ani, 76 WTA, scor 4-6, 6-4, 15-13, după un meci dramatic, de 3 ore și 45 de minute.

• În runda următoare,  Simona Halep se va duela cu Naomi Osaka (72 WTA).

Simona Halep și Lauren Davis au egalat recordul de game-uri într-un meci de fete la Australian Open, 48, deținut de Arantxa Sanchez Vicario și Chanda Rubin, din 1996, scor 4-6, 6-2, 16-14.

A fost o partidă copleșitoare, cu multe răsturnări de situație. Americanca a avut 3 mingi de meci în ultimul set, la 11-10, dar nu și-a putut stăpâni nervii, în timp ce Simona Halep a alergat enorm, aproape 4,5 kilometri, pentru a răspunde agresivității adversarei și a rămâne în turneu.

"Am câștigat cu inima. Sunt aproape moartă, dar a fost frumos. Sunt foarte fericită că am câștigat. E bine că am putut produce un tenis frumos. Le mulțumesc fanilor pentru încurajare. Nu știu exact cât am alergat. Simt că mușchii mi s-au dus”, a declarat Simona Halep la interviul acordat pe teren.

[Trebuie să citești și:  3 concluzii MARI după o noapte albă la Australian Open: "marele zid", care a fost refugiul Simonei și distanța enormă pe care a alergat-o]

SETUL I: Simona Halep a părut surprinsă de jocul lui Lauren Davis.  Americanca s-a deplasat excelent pe teren, a lovit foarte bine din orice poziție și a fost mereu agresivă. Halep a lovit moale și i-a permis adversarei să controleze schimburile. Deși a fost prima care și-a cedat serviciul, Davis a revenit rapid, a făcut două break-uri și a câștigat setul.

SETUL II: Simona a revenit la jocul clasic. A început cu un break, la 1-1, a fost sigură la serviciu și nu a greșit. În plus, nivelul jocului Simonei a crescut considerabil. A fost agresivă, a dominat schimburile și nu i-a permis lui Davis să mai fie agresivă, trimițând meciul în decisiv.

SETUL III: A început bine pentru Simona Halep. La scorul de 1-1, liderul WTA a făcut un break la 0, după multe greșeli făcute de Lauren Davis. La 3-2, după un game extrem de disputat, Davis a făcut break-ul, egalând scorul. La 4-4, Halep a mai făcut un break, dar americanca a revenit, în game-ul în care Simona a servit pentru a câștiga meciul.

Davis putea s-o trimită acasă

Ulterior, Halep a mai servit de două ori pentru câștigarea meciului, dar de fiecare dată Lauren Davis a returnat foarte bine și a fost extrem de agresivă. Cele două jucătoare au mers cap la cap pănâ, oferind un meci dramatic. La 11-10, Davis a avut TREI MINGI DE MECI, dar Halep le-a salvat pe toate. La 13-13 și cu Lauren Davis accidentată, Halep a făcut break-ul. În game-ul următor a servit foarte bine și a câștigat meciul.

Game Halep, 12-12:
Simona egalează rapid, după un game de 1 minut și 30 de secunde. A servit foarte bine și Davis nu a putut returna bine
Game Davis, 11-12:
După o pauză de câteva minute, din cauza unei accidentări la deget, Davis a revenit în joc. Americanca a salvat cinci mingi de break și este din nou în față
Game Halep, 11-11:
Simona Halep egalează după ce a salvat trei mingi de meci și a câștigat cinci puncte la rând
Game Davis, 11-10:
Davis este din nou la un game de victorie. Și-a câștigat game-ul de serviciul, iar Simona Halep va servi pentru a rămâne în meci
Game Halep, 10-10:
Dramatismul continuă! Halep a servit foarte bine și a câștigat game-ul, egalând din nou scorul
Game Davis, 9-10:
Lauren Davis este din nou la un game de câștigarea meciului. Este foarte agresivă în aceste momente și lovește foarte bine, câștigând game-ul la 0.
Game Halep, 9-9:
Grație unui serviciu excelent, Simona Halep egalează și rămâne în meci
Game Davis, 8-9:
După ce Halep a ratat 4 mingi de break și după un game de 9 minute, Davis își face serviciul și este la un game de câștigarea meciului
Break Davis, 8-8:
Partida continuă. Davis mai face un break pe serviciul Simonei Halep și rămâne în meci.
Break Halep, 8-7:
Simona este iar în avantaj și va servi a treia oară pentru câștigarea meciului, după un game în care a fost agresivă și a returnat bine
Game Halep, 7-7:
Simona egalează rapid. Și-a câștigat lejer game-ul de serviciu, la 0
Game Davis, 6-7:
Americanca este la un game de câștigarea meciului. A servit foarte bine, a fost sigură pe ea și și-a câștigat game-ul de serviciu fără emoții
Break Davis, 6-6:
Lauren Davis face din nou break. Simona a servit slab, iar americanca a lovit puternic, agresiv, reușind să câștige game-ul
Break Halep, 6-5:
Simona mai face un break și va servi din nou pentru câștigarea meciului. Halep a profitat de două greșeli nerforțate ale lui Davis și a câștigat game-ul
Break Davis, 5-5:
Suspansul se prelungește. Davis a câștigat pe serviciul Simonei Halep, după un punct dominat autoritar de româncă, dar în care Davis s-a apărat excelent și a profitat de o ezitare a Simonei
Break Halep, 5-4:
Simona Halep face al doilea break. A fructificat o minge de break după un schimb lung, dominat autoritar. Va servi pentru câștigarea meciului
Game Halep, 4-4:
Simona își face serviciul și întrerupe seria bună a lui Davis. Schimburile din acest game au fost echilibrate, cu lovituri la limită din partea ambelor jucătoare
Game Davis, 3-4:
Serie excelentă pentru Davis. Americanca a câștigat al treilea game consecutiv și preia conducerea în decisiv. Simona este din nou pasivă și îi permite lui Davis să controleze punctele și să lovească decisiv
Break Davis, 3-3: Lauren Davis egalează după ce a fructificat a cincea minge de break din game. Halep a greșit o lovitură simplă, în ultimul punct, trimițând afară și permițându-i lui Davis să egaleze scorul la game-uri
Game Davis, 3-2:
 Americanca reușește să își fructifice serviciul și să se apropie de Halep
Game Halep, 3-1: Serie excelentă pentru Simona. Și-a câștigat serviciul la 0, după ce a servit excelent. Davis face tot mai multe greșeli, iar Halep profită pentru a se distanța
Break Halep, 2-1:
Simona face primul break în setul decisiv. Davis a greșit foarte mult și i-a permis lui Halep să câștige game-ul la 0
Game Halep, 1-1:
Simona a servit bine, variat, și a reușit să câștige game-ul, egalând scorul. Davis a făcut mai multe greșeli neforțate și a ajutat-o pe Halep să câștige
Game Davis, 0-1
: După trei greșeli neforțate făcute de Simona Halep, Davis se impune în primul game din setul decisiv și preia conducerea

A început setul trei. Davis servește prima

SET SIMONA HALEP, 6-4: Simona își câștigă serviciul, profitând de trei greșeli neforțate ale lui Davis. Halep a jucat mai bine în acest set, a fost agresivă și a controlat schimburile
Game Davis, 5-4:
Lauren este din nou aproape de Simona, după un game solid, jucat bine de americancă. Halep va servi pentru a câștiga meciul
Game Halep, 5-3:
Simona este la un game de a trimite meciul în decsiv. Halep a servit bine, iar Davis a returnat modest, permițându-i lui Halep să fie agresivă
Game Davis, 4-3:
Lauren își face serviciul după ce a revenit de la 0-40, grație unor lovituri excelente
Game Halep, 4-2:
Simona joacă tot mai bine. A salvat o minge de break și își păstrează avansul. Jocul lui Halep este în creștere, iar Davis nu mai poate fi la fel de agresivă ca în primul set
Americanca se apropie de Simona. Davis a reușit să își ridice nivelul jocului și nu i-a mai permis Simonei Halep să dicteze punctele
Game Halep, 3-1:
Românca domină startul acestui set. Și-a câștigat game-ul la 0, controlează punctele și profită de ezitările adversarei
Simona preia conducerea. A returnat bine, a lovit lung și a început să riște mai mult, punând-o în dificultate pe Davis. Americanca a făcut dublă greșeală la prima minge de break avută de Halep
Simona se bazează din nou pe serviciul, care este tot mai bun. Câștigă cu lejeritate primul game din acest set în care a servit și egalează rapid scorul
Game Davis, 0-1:
Americanca începe bine setul secund. Își câștigăt serviciul și trece în avantaj. Lauren a continuat să practice jocul din primul set, fiind agresivă și lovind excelent din deplasare

A început setul doi. Davis servește prima

SET DAVIS, 4-6: Lauren Davis câștigă primul set, după ce a izbutit un alt break pe serviciul Simonei Halep. DIn nou Davis a fost cea care a avut inițiativa
Americanca este la un game de câștigarea primului set. Din nou a fost agresivă, iar Halep a cedat inițiativa în timpul schimburilor, permițându-i lui Davis să dicteze punctele
Simona întrerupe serie de game-uri câștigătoare a lui Davis. Jucătoarea noastră a servit foarte bine și controlat fiecare schimb
Momente de joc excelente pentru Davis. Lauren se mișcă foarte bine pe teren, lovește bine din fiecare poziți și este agresivă. Simona încearcă să deschidă unghiurile, să trimită mingea în colțurile terenului, dar Davis ajunge aproape de fiecare dată și lovește excelent
Break Davis, 3-3:
Americanca a egalat rapid, după un game în care Simona Halep a servit ezitant, fiind deranjată și de soare. Davis continuă să se miște foarte bine pe teren și profită de fiecare lovitură mai moale trimisă de Halep, lovind puternic
Break Halep, 3-2: Simona trece pentru prima dată în avantaj. Halep a preluat înițiativa în acest game, a controlat punctele și a fost agresivă. Davis a fost surprinsă de accelerările Simonei și nu a avut răspuns, chiar daacă a salvat o minge de break
Game Halep, 2-2:
Cel mai rapid game. Simona a servit bine, cu mult efect, și a câștigat rapid punctele, egalând scorul în debutul meciului
Game Davis, 1-2:
După ce a fost condusă cu 0-30, Davis a revenit și a câștigat patru puncte la rând. Americanca este în continuare cea care dictează ritmul meciului și încearcă să lovească decisiv de fiecare dată.  Simona a ajuns de două ori cu întârziere la minge și a lovit greșit, trimițând în fileu
Game Halep, 1-1: SImona își face serviciul și egalează, salvând o minge de break datorită fileului. Davis este în continuare agresivă și încearcă să profite de începutul ușor apatic al Simonei Halep, care încă nu este în cel mai bun ritm

Game Davis, 0-1: După un început ezitant, Davis își câștigă game-ul de serviciu. Game-ul a fost unul lung, cu schimburi  la limită. Ambele jucătoare se deplasează foarte bine în teren, ajungând la fiecare minge, iar Davis încearcă să fie agresivă și să lovească mingea cât mai repede