SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

SIMONA HALEP - SOFIA KENIN // FOTO Repriză puternică de ploaie la Australian Open! Meciul Simonei Halep a început cu o întârziere de aproape 3 ore

Ploaia a dat peste cap programul de la Australian Open // FOTO: Reuters +9   FOTO
Ploaia a dat peste cap programul de la Australian Open // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat joi, 17 ianuarie 2019 06:30

SIMONA HALEP - SOFIA KENIN // Simona Halep (27 de ani, 1 WTA) evoluează în această dimineață în turul secund de la Australian Open împotriva americancei  Sofia Kenin (20 de ani, 37 WTA).

Partida Halep - Kenin, programată inițial să înceapă în jurul orei 06:00, a început cu o întârziere de aproape 3 ore din cauza unei reprize de ploaie care a perturbat programul de pe Arena Rod Laver.

Precipitațiile și-au făcut apariția la Melbourne în jurul orei 06:20, ora României, în timpul partidei Stan Wawrinka (59 ATP) - Milos Raonic (17 ATP), câștigată de canadian după un maraton de 4 ore, 6-7, 7-6, 7-6, 7-6.

Toate partidele din complex au luat o pauză, iar organizatorii au decis să tragă acoperișul pe cele trei arene acoperite din incinta complexului de la Melbourne.

Cum partida dintre Wawrinka și Raonic a fost întreruptă aproximativ 30 de minute, timp în care acoperișul retractabil a fost tras, iar suprafața a fost uscată, meciul Simonei Halep cu Sofia Kenin a început la ora 08:40.

Meciul Halep - Kenin se joacă acoperișul tras, condițiile de joc fiind în acest caz complet diferite.