SPORTURI  »  TENIS  »  TRANSYLVANIA OPEN

video+foto Simona Halep, declarații pline de fair-play după finala Transylvania Open: „Anett, m-ai distrus. Meriți tot ce ți se întâmplă”

Simona Halep (30 de ani, 19 WTA) a fost învinsă de Anett Kontaveit (25 de ani, 14 WTA), scor 2-6, 3-6, în finala Transylvania Open. +39   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 octombrie 2021 19:04 / Actualizat duminica, 31 octombrie 2021 20:21

Simona Halep (30 de ani, loc 19 WTA) a fost învinsă de Anett Kontaveit (25 de ani, loc 14 WTA), scor 2-6, 3-6, în finala Transylvania Open

Simona a pierdut primul meci din carieră la un turneu WTA organizat în România, dar nu a fost supărată. A recunoscut superioritatea lui Anett Kontaveit, căreia i-a urat succes la Turneul Campioanelor.

Simona Halep, nervi în finala de la Transylvania Open! Ce a strigat în Polivalentă din Cluj
Transylvania Open

Simona Halep, prima reacție după finala pierdută la Transylvania Open

„Anett, m-ai distrus! Ți s-au deschis porțile spre Turneul Campioanelor. Meriți, ai avut un an extraordinar. Dar până atunci, bucură-te pentru ce ai reușit aici.

Eu am avut un an greu. Nu mă așteptam să joc atât de bine aici. Dar acasă e mereu bine. Turneul arată foarte, foarte bine. A fost o plăcere pentru mine să joc aici, organizarea a fost impecabilă. Sper să revin aici anul viitor.

Echipei mele vreau să îi mulțumesc că mă suportă, nu e foarte ușor. Hai să trecem la treabă și să jucăm multe finale, să cucerim alte titluri. Vreau să îi mulțumesc și soțului meu. Îi mulțumesc că e în viața mea. Îi iubesc și pe cei din familie, sper ca în viitor să îi am în lojă lângă mine”, a spus Simona Halep, după finala pierdută la Transylvania Open.

Simona Halep - Anett Kontaveit, finala Transylvania Open, foto: Raed Krishan/GSP
+35 FOTO

Simona Halep iese din top 20 WTA

Kontaveit obține al treilea titlu din anul 2021, un cec în valoare de 29.200 de dolari, dar cel mai important biletul spre Turneul Campioanelor. Va fi prima sportivă din Estonia calificată la competiția care închide sezonul competițional.

Simona Halep a pierdut singura finală a anului și va ocupa de luni locul 22 în clasamentul WTA, o nouă cădere importantă, de 4 poziții. În schimb, Kontaveit urcă pe locul 11.

Anett Kontaveit și miza uriașă din finala cu Simona Halep: „Am venit la Cluj cu un singur obiectiv în minte!”

VIDEO Emma Răducanu, surprinsă de organizatorii de la Transylvania Open: „Dumnezeule, de unde le aveți?”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”