SPORTURI  »  TENIS  »  WTA EASTBOURNE

VIDEO și FOTO Wozniacki a revenit fantastic și e în finală la Eastbourne. Care e diferența față de Halep în acest moment

Articol de GSP - Publicat vineri, 29 iunie 2018 16:36

Caroline Wozniacki (27 de ani, 2 WTA) a trecut de Angelique Kerber (30 de ani, 11 WTA), scor 2-6, 7-6(4), 7-5, și s-a calificat în finala turneului WTA de la Eastbourne.

• Caroline Wozniacki va juca mâine, ora 14:30, în finala de la Eastbourne împotriva Arynei Sabalenka (45 WTA). Meciul e pe TV Digi Sport 2.

Angelique Kerber a servit impecabil în primul set. Cu un procentaj de 92 la sută al punctelor câștigate pe primul serviciu și profitând de lipsa de combatitivitate a danezei, Kerber a închis setul în doar 31 de minute.

Caroline Wozniacki a salvat o minge de meci în setul secund, apoi a fructificat mignea de break avută cu un superbackhand  în lung de linie și a dus disputa în tie-break. Acolo nu i-a dat nicio șansă nemțoaicei, pe care a învins-o la 4.

Câștigătoarea de anul acesta de la Australian Open a forțat exact când a trebuit în setul decisiv. A reușit un break rapid, la scorul de 2-2, apoi a reușit de fiecare dată să iasă din încurcătură datorită serviciului sigur, salvând două mingi de break ale lui Kerber.

1.126
de puncte este diferența între Simona Halep, liderul WTA, și Caroline Wozniacki, locul 2, în acest moment

Daneza și-a egalat performanța de anul trecut, când a pierdut finala disptuată în fața Karolinei Pliskova, scor 4-6, 4-6.

Angelique Kerber - Caroline Wozniacki 6-2, 6-7, 4-6

Game, set și MECI Wozniacki, 4-6: Caroline dă încă o dată dovadă de un psihic de fier. Salvează o minge de meci și se califică în finala turneului de la Eastbourne.

Game Kerber, 4-5: Încă un game fulger pe serviciul nemțoaicei.

Game Wozniacki, 3-5: Numărul 2 WTA rezistă. Salvează o minge de break și e la un singur game de calificarea în finală.

Game Kerber, 3-4: Cel mai scurt game al înfruntării, adjudecat la 0 de nemțoaică. Primul serviciu a intrat de fiecare dată și a forțat-o pe Wozniacki să returneze din poziții dificile.

Game Wozniacki, 2-4: Caroline își consolidează break-ul.

Break Wozniacki, 2-3: Daneza profită de serviciul slab al lui Kerber și preia conducerea pentru prima dată în meci.

A început setul decisiv!

Wozniacki se impune în setul secund!

Vezi și: Simona Halep și-a aflat adversara din primul tur de la Wimbledon » Cu cine joacă celelalte 7 românce de pe tabloul principal