SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Wimbledon se schimbă » Organizatorii au făcut astăzi marele anunț

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 octombrie 2018 17:39

Organizatorii turneului de la Wimbledon au anunțat că din 2019 vor introduce tie-break-ul în setul decisiv, la scorul de 12-12 în toate probele.

Până anul acesta se juca până unul dintre jucători ajungea la diferență de două game-uri. Britanicii au explicat această decizie spunând că au analizat desfășurarea partidelor din ultimii 20 de ani și după consultări cu arbitrii și cu jucătorii au considerat că se impune o astfel de schimbare.

Dintre cele patru turnee de Mare Șlem, doar US Open-ul utilizează tie-break-ul în decisiv, dar la 6-6. Recordul de durată al unui meci de tenis datează de la la Wimbledon 2010, când americanul John Isner l-a învins pe francezul Nicolas Mahut după 11 ore şi 5 minute, într-o partidă care s-a întins pe durata a trei zile și încheiat cu scorul de 70-68 în setul al cincilea.

Vezi și: Patrick Mouratoglou, antrenorul Serenei Williams, vrea o schimbare crucială de regulament: "Să terminăm cu ipocrizia!"