SPORTURI  »  VOLEI  »  VOLEI

Arcada Galați a suferit a doua înfrângere în Liga Campionilor

Arcada Galați are două înfrângeri în Liga Campionilor FOTO CEV

Articol de - Publicat miercuri, 29 noiembrie 2023 20:50 / Actualizat miercuri, 29 noiembrie 2023 20:50

Arcada Galați a pierdut pe teren propriu cu 1-3 (20-25, 25-23, 17-25, 23-25) în fața echipei belgiene Greenyard Maaseik în al doilea meci al grupei E din Liga Campionilor.

Campioana României se află la primul sezon în cea mai importantă competiție europeană intercluburi și au suferit miercuri a doua înfrângere. Băieții lui Sergiu Stancu au primit la Galați vizita belgienilor de la Greenyard Maaseik, echipă care pierduse și ea în prima partidă a grupei E din care mai fac parte Cucine Lube Civitanova (Italia) și VK Lvi Praha (Cehia).

O minge de meci salvată

Meciul a fost unul echilibrat, gălățenii începând un pic mai greu partida, însă în setul al doilea și-au revenit și au reușit să câștige primul set în Liga Campionilor cu 25-23. Cel de-al treilea le-a aparținut oaspeților. Arcada a condus în setul al patrulea cu 18-15, dar cei de Greenyard Maaseik au reușit cinci puncte consecutive și au preluat conducerea cu 20-18. Chiar dacă au luptat să revină pe tabelă și au anulat o minge de meci, gălățenii au cedat setul cu 23-25 și meciul cu 1-3 (20-25, 25-23, 17-25, 23-25).

Componenții echipei belgiene au sărbătorit minute bune victoria, în timp ce unii jucători de la Arcada Galați au rămas împietriți pe parchetul sălii din Galați. Sunt pe ultimul loc în grupa E. Următorul meci pentru campioana României se va disputa tot pe teren propriu, dar de data aceasta o vor întâlni pe VK Lvi Praha.

Care sunt vedetele care vor influența ediția din acest an a Campionatului Mondial de handbal feminin? Toată lumea o așteaptă pe Cristina Neagu!