SPORTURI  »  VOLEI  »  CHALLENGE CUP

Steaua este în „sferturile” Challenge Cup! » Victorie cu 3-1 în returul cu echipa germană Giesen

Voleibaliștii de la Steaua Foto CEV

Articol de - Publicat joi, 21 decembrie 2023 21:09 / Actualizat joi, 21 decembrie 2023 21:53

Steaua București s-a calificat în sferturile de finală ale Challenge Cup, după ce a învins-o acasă pe Helios Grizzlys Giesen, 3-1 (21-25, 25-20, 25-20, 25-19). În tur, germanii câștigaseră cu 3-2

Pentru al doilea an la rând, echipa militară se va afla între primele opt echipe din Challenge Cup, a treia cupă europeană ca valoare. În ultimul meci al sezonului, Steaua și-a prelungit traseul continental, obținând calificarea în sferturile de finală.

Și a făcut-o după un meci entuziasmant, disputat în Sala Mihai Viteazul din Capitală, care nu a început însă ideal pentru gazde. Au cedat setul inaugural, 21-25, însă diferența mică a dat curaj și speranță pentru ceea ce avea să urmeze.

Revenire autoritară pentru Steaua București!

Mobilizare excelentă care a dus la capturarea următoarelor trei acte, 25-20, 25-20, 25-19, ceea ce a pecetluit soarta calificării fără alte complicații. Scor final: 3-1, Steaua calificată în „sferturi”!

În tur fusese 3-2 3-2 (20-25, 25-20, 20-25, 25-21, 16-14) pentru Helios Grizzlys Giesen.

Manșa secundă i-a evidențiat pe Mircea Peța, 22 de puncte, cele mai multe de la Steaua București, Lukasz Wiese, 19, și Wojciech Sobala, 12.

Steaua București a eliminat echipa germană Helios Gryzzlies Giesen Foto CEV

Duel cu polonezii de la Projekt în continuare

„Militarii” știu și cu cine se vor duela în continuare: polonezii de la Projekt Varșovia, echipă aflată pe poziția secundă în întrecerea internă. Partida tur este programată la București, pe 10 ianuarie 2024, iar returul în capitala Poloniei, peste o săptămână.

În „optimi”, Projekt a învins-o în ambele manșe pe Saint Nazairee VB Atlantique din Franța, 3-0 acasă, 3-1 în deplasare.

CSA Steaua ocupă locul al 6-lea în Divizia A1, cu 17 puncte din 10 meciuri, lider fiind CSM Corona Brașov, cu 28 de puncte. Roș-albaștrii vor juca următoarele partide din campionatul intern pe 12 și 13 ianuarie, acasă, cu Unirea Dej și CS „U” Cluj.

Miercuri, tot în Challenge Cup, Dinamo București s-a impus cu 3-2 (21-25, 27-25, 25-23, 15-25, 15-12) în fața echipei bulgare Levski Sofia în manșa secundă a "optimilor", dar și-a încheiat parcursul european. În tur adversarii câștigaseră cu 3-0.