SPORTURI  »  VOLEI  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO Volei Alba Blaj, victorie mare în Liga Campionilor! S-a distrat în sala campioanei Franței

FOTO. CEV.eu

Articol de - Publicat miercuri, 06 decembrie 2023 02:12 / Actualizat miercuri, 06 decembrie 2023 02:12

Alba Blaj s-a impus în deplasarea cu Le Cannet din runda cu numărul 4 a grupei E din Liga Campionilor la volei feminin, scor 3-0 (25-23, 26-24, 25-15).

Volei Alba Blaj a revenit serios în calculele calificării în play-off-ul Ligii Campionilor. Programul îi permite să viseze chiar la primul loc în grupă și la avansarea direct în „sferturi”.

Handbalista trimisă acasă de Florentin Pera și-a găsit noua vocație: „Ești pregătit?”
CM de handbal feminin

Marți seară, în sala campioanei Franței, elevele pregătite de Stevan Ljubicic au făcut cel mai bun meci al sezonului.

Volei Alba Blaj, victorie mare în Liga Campionilor

Campioanele României porneau cu șansa secundă, dar au dat dovadă de luciditate în momentele-cheie, cum a fost la 22-22 în primul set.

Situația s-a complicat pentru Alba Blaj în actul secund, când căpitanul Nneka Onyejekwe a părăsit parchetul din cauza unei accidentări. Lovitura primită le-a motivat și mai tare, actul cu numărul 3 fiind un galop de sănătate, 25-15.

Rusoaica Bogumila Biarda a fost cea mai bună jucătoare a meciului, autoare a 14 puncte pentru Alba Blaj.

VIDEO. Rezumatul victoriei obținute de Volei Alba Blaj în Franța

Alba Blaj a obținut a doua victorie în 4 etape și ocupă pentru moment poziția secundă în grupa E din Liga Campionilor. În teorie urmează două meciuri la îndemână, acasă, la Blaj, cu LKS Podz, apoi în deplasare, dar la Mioveni, cu ucrainencele de la Prometey.

Prima clasată merge direct în „sferturi", a doua în play-off, iar a treia în play-off sau Cupa CEV. Ultima clasată este eliminată din întrecerile europene ale sezonului.

Clasamentul grupei E după primele 4 runde:

Calculele calificării României în „sferturile” Mondialului și la Jocurile Olimpice » Clasamentul la intrarea în grupa principală + marea rivală
CSM Constanța, înfrângere dură în European League, la Porto » Merge cu 2 puncte în grupele principale și o va înfrunta pe Dinamo