FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  GRUPA A

FOTO Prima grupă rezolvată în Cupa României Betano » Meci nebun între Slobozia și Dinamo: 6 goluri și 3 eliminări! Cine merge în sferturi

Articol de - Publicat marti, 06 decembrie 2022 20:59 / Actualizat marti, 06 decembrie 2022 21:34

Sepsi Sf. Gheorghe a învins-o pe FC Voluntari, scor 4-0, și a câștigat grupa A din Cupa României. FCU Craiova a trecut de Petrolul, 1-0, și merge în „sferturi”. Cea mai spectaculoasă dispută a zilei a fost cea dintre Unirea Slobozia și Dinamo, 3-3, meci cu 3 eliminări în tabăra „câinilor”.

• Sepsi a câștigat grupa A și va juca în „sferturile” Cupei României împotriva formației de pe locul 2 din grupa B;
  • FCU Craiova va înfrunta în „sferturi” câștigătoarea grupei B;
  • Dinamo, FC Voluntari, Slobozia și Petrolul sunt eliminate.
  • Soarta grupei B, din care fac parte CS Mioveni, UTA, FC Botoșani, FCSB, Oțelul și Gloria Buzău, se va decide joi.

FINAL » Unirea Slobozia - Dinamo 3-3

Dinamo a sfidat gazonul impracticabil de la Buzău și prestat un fotbal pe alocuri încântător în prima repriză. Un gol anulat eronat lui Neluț Roșu a prefațat reușitele lui Ghezali, Amzăr și Iulian Roșu. Eliminarea lui Bena, pentru o tragere din postura de ultim apărător, a răsturnat toate socotelile. Toma a transformat penalty-ul și s-a intrat cu 3-1 la pauză.

Rus (50) și Ibrian (68) au egalat pentru formația din Ialomița, iar finalul le-a aparținut în totalitate, profitând de gafele lui Alexandru Pop. Proaspăt intrat, atacantul a văzut două cartonașe galbene în decurs de 5 minute. În prelungiri, Amzăr a fost și el eliminat.

Desfășurarea partidei:

• min. 90+1: Amzăr este și el eliminat. A văzut al doilea cartonaș galben pentru simulare.
  • min. 87: Ciprian Perju îl faultează în careu pe Amzăr. Iulian Roșu ratează, lovitură respinsă de portar.
  • min. 75: Pop vede al doilea cartonaș galben și este eliminat. „Câinii” joacă în dublă inferioritate.
  • min. 71: Pop îl lovește cu cotul în gât pe Toma, dar vede doar cartonașul galben. S-a creat o încăierare generală.
  • min. 68, autogol Pop: Proaspăt intrat pe teren, Alexandru Pop deviază nefericit, cu fața, în propria poartă.
  • min. 50, gol Rus: Atacantul Unirii Slobozia înscrie cu latul, din 6 metri.
  • min. 40: Ghezali este înlocuit cu Giafer. Mijlocașul francez este vibizil nemulțumit de decizia lui Burcă.
  • min. 37, gol Toma: Bena vede direct cartonașul roșu pentru un fault comis asupra lui Alin Boțogan, o tragere în interiorul careului. Toma transformă
  • min. 30, gol Iulian Roșu: O nouă acțiune colectivă superbă a „câinilor”.
  • min. 24, gol Amzăr: Dinamo joacă în continure spectaculos. Combinații în viteză au dus mingea la Amzăr, în banda stângă. Depășește portarul și înscrie simplu.
  • min. 17, Gol Ghezali: Un contraatac superb al „câinilor”. Amzăr centrează în fața porții, iar Ghezali înscrie prin alunecare.
  • min. 8:  Neluț Roșu trimite cu călcâiul în poartă, dar asistentul ridică eronat fanionul.
  • min. 3: Ghezali scapă singur spre poartă, depășește și portarul, dar trage într-un apărător.

Unirea Slobozia: Păduraru - Dorobanțu, Lazăr, Perju, Toma - Ekollo, Coadă - Ciobanu, Prejmerean, Levy - Rus
Antrenor: Costel Enache

Dinamo: D. Oncescu - De Moura, Bena, Patriche, Amzăr - Larrucea, N. Roșu, I. Roșu - Ghezali, Țîră, A. Bani
Rezerve: Dujmovic - Dudea, Demici, Borcea, Buhăescu, Giafer, Tomozei, Pop, Delciu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Stadion: Gloria (Buzău)
Arbitru: Sorin Vădana // Asistenți: Răzvan Tudor, George Suciu

FINAL » Petrolul - FCU Craiova 0-1

Petrolul avea șanse minime la meciul cu FCU Craiova. De partea cealaltă, Adrian Mititelu a transmis clar că vrea Cupa, iar Nicolo Napoli s-a conformat.

Cu mulți titulari pe teren, oltenii au rezolvat soarta calificării în minutul 82, când Gabriel Iancu a reluat din prima, de la 11 metri.

• min. 81, gol Iancu: FCU Craiova rezolvă calculele în grupă. Iancu înscrie cu un șut deviat, din 11 metri.
  • min. 51: George Ganea ratează o dublă șansă imensă, din interiorul careului.
  • min. 34: Irobiso îl depășește pe Gurău, dar își micșorează unghiul și nu mai nimerește spațiul porții.

Petrolul: Leitner - Olaru, Huja, Mathaus - Pashov, Dumitriu, Cebotaru, Grozav, Velisar - Irobiso, M. Bratu
Rezerve: Jercălău - Budescu, Borța, Meijers, Tolea, Tucaliuc, Măzărache, Cioiu, J. Pătrașcu
Antrenor: Nicolae Constantin

FCU Craiova: Gurău - Negru, Paramatti, Duarte, Huyghebaert - D. Albu, Asamoah - Baeten, Bauza, Van Durmen - G. Ganea
Rezerve: Mogoșanu - R. Grigore, V. Achim, Blidar, Zanfir, Chițu, Bahassa, Iancu, Blănuță
Antrenor: Nicolo Napoli

Stadion: Ilie Oană (Ploiești)
Arbitru: Horațiu Feșnic // Asistenți: Valentin Abram, Alexandru Cerei
VAR: Sorin Costreie, Iuliana Dementrescu

FINAL » Sepsi - FC Voluntari 4-0

Sepsi a încheiat cu victorii pe linie grupa A din Cupa României. Astăzi s-a distrat contra lui FC Voluntari, o echipă cu probleme financiare și care e cu gândul la campionat. Trupa lui Bergodi a deschis scorul în minutul 14, printr-o lovitură de cap a lui Bălașa. Roland Varga a reușit o „dublă”, în minutele 17 și 62, iar Safranko a punctat și el în minutul 84.

Sepsi, deținătoarea trofeului, merge în „sferturi” și va încerca să repete performanța.

• min 62, gol Varga: Lansat excelent de Achahbar, Varga înscrie cu o execuție din prima.
  • min. 18, Gol Varga: Matricardi greșește o pasă simplă, iar Varga profită și marchează cu un șut în plasa laterală.
  • min. 14, gol Bălașa: Fundașul central al lui Sepsi îi ia fața lui Andreș și înscrie cu o lovitură de cap.
  • min. 5: Tudorie reia cu capul din 6 metri, dar Jesus Fernandes respinge.

Voluntari: J. Fernandes - Meleke, Andreș, Marticardi - Ricardinho, C. Costin, Tavares, Al. Vlad - Govea, D. Florea, V. Rață
Rezerve: M. Popa - Aliji, Armaș, Răduț, Doru Andrei, Voican, Merloi, N. Popescu, Nemec

• Numărul mai mare de goluri marcate în jocurile directe
  • Golaverajul general mai bun (diferența între golurile marcate și primite în toate jocurile)
  • Numărul mai mare de goluri marcate în toate jocurile
  • Disputarea unui joc de baraj între echipele aflate la egalitate

Daniel Oprița se plânge de atmosfera din Ghencea: „E frustrant! La Tribuna Zero sunt biletele pe care le dăm noi apropiaților, mă uit și întreb pentru ce jucăm”

A dat gol cu CS Mioveni, dar Gigi Becali îi anunță plecarea de la FCSB: „M-am înțeles cu clubul!”