Articol de - Publicat luni, 03 octombrie 2022 23:00 / Actualizat luni, 03 octombrie 2022 23:02

Chindia, ultima clasată din SuperLiga, a învins-o pe Rapid, scor 2-1, în epilogul etapei #12 din SuperLiga. Giuleștenii au jucat foarte slab, dar au și fost dezavantajați de arbitraj.

Chindia a deschis scorul în minutul 15, când Daniel Popa l-a depășit extrem de ușor pe Iacob și l-a executat pe Moldovan. Apoi, giuleștenii au avut un gol anulat incorect (detalii, AICI)

Până la pauză, târgoviștenii au avut și ei un gol anulat pe motiv de ofsaid, de această dată brigada condusă de Lucian Rusandu a luat decizia corectă.

Rapid a pierdut pe terenul Chindiei, ultima clasată

Chindia avea să dea lovitura în startul reprizei secunde. Moldovan a respins până la Neguț un șut venit din lovitură liberă via Daniel Popa, iar „decarul” lui Petrea a majorat avantajul din apropiere ('56).

+13 FOTO

Câteva zeci de secunde mai târziu, tot dintr-o „fixă”, avea să marcheze și Rapidul. „Rachetă” Sefer, deviere pe spate Iliuță Popa, Căbuz bătut ('59).

Farul se desprinde în fruntea SuperLigii

Așadar, Rapid pierde, iar Farul devine lider solitar, la 3 puncte în fața alb-vișiniilor. La primul meci cu Toni Petrea pe bancă în Liga 1, gazdele au obținut primul succes din acest campionat.

FINAL. Chindia - Rapid 2-1

Chindia - Rapid, echipele de start:

Chindia: Căbuz - Căpușă, Boldor, Boldor, Dumitrașcu - Akhmatov, Vorobjovas - A. Șerban, Popadiuc, Neguț - D. Popa
Rezerve: D. Moldovan - Fernandez, Ad. Ioniță, Chamed, Passaglia, C. Dinu, Atanase, Grubac
Antrenor: Toni Petrea

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Jr. Morais - Crepulja, Albu, Al. Ioniță II - Sefer, Dugandzic, Costache
Rezerve: Drăghia - Dussaut, Ignat, Fl. Ștefan, A. Ciobanu, Emmers, Pănoiu, Luckassen, Papeau
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe) / A1: Stelian Slabu (Brașov) / A2: Romică Bîrdeș (Pitești) / Arbitru VAR: Andrei Antonie (București) / Arbitru AVAR: Mihaela Țepușă (Buzău) / R1: Iulian Călin (Pitești) / Observator: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea)

Ce l-a surprins pe Dan Șucu în primele 4 luni ca investitor la Rapid: „Nu mă așteptam”

EXCLUSIV Federația are o echipă protejată! Informații de culise din Liga 1 și exemplul care confirmă bănuiala