FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - DINAMO 0-0

Hermannstadt - Dinamo 0-0 // VIDEO Dinamo s-a salvat matematic :) „Câinii” ratează victoria la ultima fază » Cum arată clasamentul

Hermannstadt - Dinamo // foto: sportpictures.eu

Articol de , - Publicat miercuri, 15 mai 2019 20:19

Hermannstadt și Dinamo au chinuit fotbalul timp de 90 de minute și au încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul din etapa a 10-a a a play-out-ului.

Vezi AICI live+statistici

VIDEO cu cele mai tari faze

A fost nevoie de 41 de minute de chin, ocazii venite doar din ofsaid și soare puternic în ochii jucătorilor pentru ca unul dintre cei 20 de fotbaliști de câmp să creeze emoții în Ardeal. Austriacul Offenbacher, om aparent de nădejde, dar cu execuții îndoielnice, a țâșnit la finalizare și a dat pe lângă, cu capul, mingea de 1-0. Unicul moment în care internaționala lui Dinamo a fost cu adevărat vulnerabilă în prima repriză, una animată mai mult de tribuna plină de la Sibiu.

Bară Klimavicius

Repriza a doua a fost o prelungire nefericită a tristeții din prima repriză. Doar Montini a adus pericol, însă Căbuz a scos. În rest, șuturi aiurea, la mare distanță față de poartă, și o agitație oarecare pe final, cu o bară dată de Klimavicius la ultima fază.

Dar atât. Un rezultat care nu ajută deloc Sibiul, deși Miriuță a scos vârf și a băgat stoper în minutul 90! Cât despre Dinamo, deși emoțiile erau departe, egalul certifică salvarea de la retrogradare. Dar atât.

Hermannstadt a acumulat 23 de puncte, dar rămâne pe locul de baraj. Dinamo nu profită de paasul greșit al lui Gaz Metan și rămâne pe poziția secundă în play-out, în spatele echipei lui Edward Iordănescu. Vezi AICI clasamentul complet din play-out

CIFRELE MECIULUI

Posesie: 50%-50%
Cornere 3-3
Șuturi la poartă 5-5
Șuturi pe poartă 0-1

Șerban, patru din cinci :)

Ionuț Șerban a început, azi, al doilea său meci ca titular în acest sezon. Și a bifat al patrulea în total. Astfel, conform unei clauze din contractul special creionat de patronul Sportului, Vasile Șiman, și acceptat de Nicolae Badea, acesta mai trebuie introdus într-o singură partidă în acest an competițional.

Meciul 100 pentru Popovici

Fostul dinamovist Sergiu Popovici, acum la Hermannstadt, a bifat meciul 100 în Liga 1 chiar contra fostei sale formații. Fundașul stânga a debutat în prima ligă acum 6 ani, într-un FC Vaslui - Gloria Bistrița 1-1. A mai jucat, în afară de trupa moldavă, la Voința Sibiu (L2), Academica Argeș (L2), FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș.

Rednic, bucurie la preluare

Un moment care a mai animat repriza secundă s-a petrecut în minutul 72, când Mircea Rednic a preluat o minge cu călcâiul la marginea terenului și apoi s-a bucurat ca după marcarea unui gol. Antrenorul lui Dinamo a făcut gestul victoriei cu pumnul și a stârnit amuzament în tribuna sibiană. z

Au cerut penalty

În minutul 85, macedoneanul Besart Abdurahimi a șutat, însă mingea l-a lovit pe Klimavicius în mână. Sibienii au cerut henț și un presupus penalty, însă reluările au demonstrat că, deși mingea îi sare lituanianului în braț, evenimentul are loc în afara careului.

Desfășurarea liveTEXT a meciului Hermannstadt - Dinamo 0-0

Final de meci, Hermannstadt și Dinamo remizează fără goluri, scor 0-0!
min.90+3: Ratare imensă ratată de Dinamo, la ultima fază a partidei. Klimavicius se înalță peste apărarea sibienilor, însă trimite în bara transversală
min.88: Nistor centrează din corner, iar N'Diaye reia cu capul, puțin pe lângă poartă. A fost cea mai mare ocaziile a dinamoviștilor din acest meci, venită cu două minute înainte de final
min.87: Lucian Dumitriu găsește un spațiu la jumătatea terenului, își asumă responsabilitatea șutului, care se duce însă mult pe lângă poartă
min.81: Ultima schimbare la sibieni: iese Offenbacher, intră Tsoumou. Ocaziile au dispărut cu desăvârșire în ultimele 30 de minute
min.73: Rednic mai face o schimbare: iese Christovao, fără nicio realizare pe durata meciului, intră Daniel Popa
min.71: Zenke trimite o centrare bună pentru Montini, italianul reia cu capul, dar Căbuz respinge
min.70: Încă o schimbare la Dinamo. Accidentat, Ioan Filip îi lasă locul lui N'Diaye
min.67: Schimbă și Rednic: a ieșit Ionuț Șerban, a intrat Simon Zenke
min.66: Miriuță mută: Abdurahimi intră in locul lui Sergiu Popovici
min.57: Nabil Jaadi șutează periculos de la 25 de metri, mingea se duce puțin pe lângă poarta lui Căbuz
min:52: Mandanda iese haotic pe o centrare, mingea ajunge la Blănaru, dar lovitura acestuia de cap se duce peste poartă
min.49: Montini vede cartonașul galben
min.46: A început repriza secundă

⇒ Pauză la Sibiu, Hermannstadt și Dinamo sunt la egalitate, 0-0!
min.44: Tot sibienii sunt periculoși în acest final de repriză. Defensiva lui Rednic stă rău, însă lovitura de cap a lui Dâlbea din 6 metri se duce mult peste poarta lui Mandanda
min. 41: Ocazie imensă ratată de Hermannstadt! Cea mai mare oportunitate a reprizei e ratată e austriacul Offenbacher, care trimite cu capul pe lângă poartă dintr-o poziție extrem de favorabilă
min.32: Dandea primește o centrare bună din corner, dar ratează complet execuția
min.28: Offenbacher centrează înșelător din corner, dar Mandanda iese și reține mingea cu multă siguranță
min.21: Nistor șutează de la aproximativ 25 de metri, Căbuz reține mingea fără probleme
min.18: Blănaru îl pierde pe drum pe Denis Ciobotariu, se apropie periculos de poarta lui Mandanda, dar trimite mult pe lângă poartă
min.14: Kabashi îi pasează lui Ionuț Șerban, care șutează pe lângă poartă de la 20 de metri
min.12: Dâlbea îl lansează ideal pe Offenbacher, dar austriacul gestionează greșit faza și trimite cu capul mult pe lângă poartă.
min.8: Mățel centrează periculos în careu, mingea e prelungită de Offenbacher către Sergiu Popovici, care e blocat de Mandanda din câțiva metri. Fostul jucător al lui Dinamo se afla însă în poziție de ofsaid
min.2: Sergiu Popovici trimite o centrare bună pentru Jazvic, care încearcă să reia cu capul spre poarta dinamoviștilor. Mandanda iese bine și reține mingea
min.1: A început partida de la Sibiu, gazdele beneficiază de lovitura de start!

4.500 de spectatoriau asistat la partida de la Sibiu

HERMANNSTADT: Căbuz - Mățel, Dandea, I. Stoica, Serediuc - L. Dumitriu, Dâlbea - Jazvic, Offenbacher, S. Popovici - Blănaru