FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - GAZ METAN 0-2

HERMANNSTADT - GAZ METAN 0-2 // VIDEO » Echipa lui Edi Iordănescu bifează prima victorie în acest sezon, în derby-ul județului Sibiu

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 iulie 2019 19:54

Gaz Metan a învins-o în deplasare pe Hermannstadt în derby-ul județului Sibiu, scor 2-0 (M. Constantin '49 pen., Chamed '71), în etapa a doua din Liga 1.

După primele 45 de minute scorul a fost 0-0, cu un ușor avantaj în ceea ce privește ocaziile de gol pentru medieșeni. În prelungirile primei reprize însă Cordea a văzut direct cartonașul roșu pentru o intrare dură pe glezna unui adversar.

Imediat după revenirea de la cabine, Crețu l-a faultat în careu pe Buzean și Marius Constantin a executat penalty-ul fără nicio emoție.

Medieșenii au majorat diferența în minutul 71 prin Nasser Chamed. Cu șase minute înainte de final, Hermannstadt a mai pierdut un jucător, după ce Dâlbea a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

50 de spectatoriau asistat la partida dintre Hermannstadt și Gaz Metan

HERMANNSTADT - GAZ METAN 0-2 // FOTO Penalty „eronat, inventat” » Statistică zguduitoare a lui Sebastian Colțescu în Liga 1

Echipele de start:

Hermannstadt: Novo - Mățel, Dandea, Luchin, Tătar - Cordea, Dumitriu, Dâlbea, Caiado - Buzan, Tsoumou
Rezerve: I. Stoica, Petrescu, Yazalde, Debeljuh, Blănaru, Pereira, Sîntean
Antrenor: Costel Enache

Gaz Metan: Pleșca - V. Crețu, M. Constantin, I. Larie, Cikarski - Droppa, N. Roșu - Ely Fernandes, D. Olaru, Drăghici - S. Buș
Rezerve: Batista, Chamed, Sanoh, R. Popa, Romeo, Ciocan, Pleaşcă
Antrenor: Edward Iordănescu

Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Marius Nicoară / A2: Valentin Ionel Dumitru / Observator: Ioan Onicaș

Vezi și:

Când vom avea VAR în Liga 1? » Gazeta prezintă în detaliu pașii care trebuie făcuți pentru a fi introdus sistemul de arbitraj video în România

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”