FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Marius Niculae, despre cel mai nebun meci al carierei: „Am ieșit la 4-0 de pe teren. La final n-am înțeles de ce se bucură adversarii”

Marius Niculae, 39 de ani, a rememorat partida de pomină Dinamo - Foresta 4-5 din urmă cu două decenii. +4   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 11 mai 2021 18:44 / Actualizat marti, 11 mai 2021 19:21

• În urmă cu mai bine de 20 de ani, pe 11 noiembrie 2000, Foresta Fălticeni provoca una dintre cele mai mari reveniri interne din istorie, impunându-se în „Ștefan cel Mare” cu 5-4, după ce „câinii” conduceau la un moment dat cu 4-0.
  • Niculae a fost înlocuit în minutul 49, la 4-0 pentru gazde.

Marius Niculae, amintiri de la Dinamo - Foresta 4-5

„Eu am jucat atunci. Chiar i-am spus lui Cornel Dinu să mă bage, să dau gol, pentru că aia erau slabi și eu mă băteam la titlul de golgeter. La pauză i-am spus arbitrului, lui Marian Salomir, de ce nu ne-a dat un penalty. «N-a fost, dar gata, câte vreți să le dați?!», mi-a răspuns el.

După, am fost schimbat și m-am dus direct la controlul antidoping. N-am mai văzut ce s-a întâmplat. La final, nu știam de ce se bucură formația adversă. «N-ai aflat?», m-a întrebat cineva. Eu nu știam nimic. A fost incredibil!”, a declarat Niculae în cadrul emisiunii „Digi Sport Special”.

Povestea celebrului meci Dinamo - Foresta 4-5

Ce s-a întâmplat atunci? În faţa a 6.000 de spectatori, Dinamo defila în faţa Forestei, având 3-0 la pauză. Imediat după reluare, Marius Niculae a marcat golul 4. După 15 minute însă, jucătorul împrumutat de Steaua la Fălticeni, Robert Niţă, a dat semnalul revenirii trupei antrenate de Barbu.

Peste alte 11 minute, Păcurar a făcut 4-2, iar Botan a marcat pentru 4-3 două minute mai târziu. Ultimele zece minute au fost de infarct pentru suporterii „câini”. Acelaşi Botan a egalat în minutul 82, iar Robert Niţă a desăvârşit coşmarul „câinilor”, punctând în ultimul minut golul victoriei Forestei. Comentatorii partidei, Felix Drăghici şi actualul editorialist GSP Cristian Geambaşu, au rămas înmărmuriţi, catalogând înfrângerea lui Dinamo drept „o umilinţă”.

• Dinamo: Șt. Preda - T.Petre, Onuț, Mihali, V. Năstase, Bolohan - Tameș, Lupescu, Vl. Munteanu - Mihalcea, M. Niculae
  • Antrenor: Cornel Dinu

• Foresta: E. Nae - Șchiopu, Ov. Ciobanu, Munteanu, Beldiman - Botan, Ene, Brujan, Semeghin - Păcurar, Niță
  • Antrenor: Marin Barbu

• Marcatori: (T. Petre 12, Mihalcea 23, Tameș 43, M. Niculae 47 / Niță 62, 90, Păcurar 73, Botan 75, 82)

Cum a redat Gazeta Sporturilor de luni, 13 noiembrie 2000, acel meci:

Dinamo - Foresta 4-5: caseta tehnică

Citește mai multe știri despre Dinamo:

Palmă pentru Dinamo înaintea semifinalei Cupei: „Nu s-au comportat profesionist cu mine”

Dezvăluiri la 18 ani de la golul de aur care a dus-o pe Dinamo în finala Cupei: „Jur, era un delir, parcă se juca pentru Champions League!”