FOTBAL  »  Superliga  »  MIOVENI - HERMANNSTADT 0-2

VIDEO CS Mioveni - FC Hermannstadt 0-2 » Încă un pas spre Liga 2 pentru trupa lui Dică! Clasamentul ACUM

CS Mioveni - FC Hermannstadt 0-2

Articol de - Publicat sambata, 15 aprilie 2023 13:55 / Actualizat sambata, 15 aprilie 2023 14:25

FC Hermannstadt s-a impus categoric pe terenul celor de la CS Mioveni, 2-0, iar trupa lui Nicolae Dică este tot mai aproape de Liga 2.

CS Mioveni continuă forma slabă din ultimele meciuri, având din nou o prestație extrem de modestă.

Hermannstadt a reușit victoria grație unei duble semnate de Daniel Paraschiv și ajunge astfel la 4 meciuri fără înfrângere.

Programul și rezultatele etapei #4 din play-out

Penalty validat cu VAR

Hermannstadt a început meciul mai bine, fiind în controlul jocului. Pe finalul primei reprize, oaspeții au reușit să dea lovitura, din la punctul cu var.

În minutul 31, arbitrul Sorin Costreie a dictat penalty după un duel între Adrian Scarlatache și Daniel Paraschiv. După decizia centralului, faza a fost verificată la VAR, timp de 3 minute. După consultarea reluărilor, decizia a fost validată.

Iar Daniel Paraschiv a transformat fără probleme, trimițând mingea la vinclu.

3goluri are Paraschiv în 2023 pentru Hermannstadt, deși a fost una dintre revelațiile primei părți de sezon, cu 9 goluri și 3 assisturi în 21 de etape

Hermannstadt, în control în repriza a doua

În partea secundă, elevii lui Nicolae Dică nu au dat semne că pot reveni pe tabelă. Tot Hermannstadt a avut posesia și inițiativa, reușind să marcheze încă o dată.

În minutul 65, Daniel Paraschiv a primit o pasă în adâncime, demarcându-se excelent, în spatele fundașilor de la CS Mioveni. Atacantul a reușit să devieze mingea pe lângă portarul gazdelor și a stabilit scorul final.

Hermannstadt se află acum pe locul 4 în play-out, cu 24 de puncte, la 3 de liderul FCU Craiova. De partea cealaltă, CS Mioveni e ultima, cu 11 puncte și 4 înfrângeri la rând în play-out.

Mioveni - Hermannstadt 0-2

Mioveni - Hermannstadt, echipele de start:

CS MIOVENI: Greab – Sno, Garutti, Scarlatache, Pedroso - Panait, Lixandru – Buziuc, Diallo, Antal – Rusu
Rezerve: Croitoru, Balaur, Șerbănică, Benchaib, Gutea, Lepistu, Rădescu, Toma, Carnat
Antrenor: Nicolae Dică

HERMANNSTADT: Letica – Butean, Antoche, Stoica, Opruț – Biceanu, Sota Mino, Limaj, Balaure,  C. Popescu - Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Bejan, Medina, Issah, Alhassan, Oroian, P. Petrescu, Babaic, Buhăcianu
Antrenor: Marius Măldărășanu

STADION: Orășenesc
ARBITRU: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti), Arbitru VAR: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj), Arbitru AVAR: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj - Timiş)

Aproape sold-out în doar 4 ore pentru derby-ul din play-off: „Am bătut un nou record!”