FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

VIDEO CU GOLURILE Rapid - Kecskemeti 3-1 » Giuleștenii i-au învins și pe maghiari și pe arbitri, în al doilea amical din Antalya

Rapid - Kecskemeti Foto: Cristi Preda (GSP) +19   FOTO
Rapid - Kecskemeti Foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de , , - Publicat marti, 10 ianuarie 2023 10:31 / Actualizat marti, 10 ianuarie 2023 13:15

Rapid leagă victorii în amicalele din Antalya. Astăzi a învins-o pe Kecskemeti, locul 2 din Ungaria, scor 3-1, grație a trei reușite de excepție venite în partea a doua.

• Reporterul GSP Vlad Nedelea și cameramanul Iosif Popescu sunt în Antalya și transmit de la fața locului cele mai importante informații din cantonamentele echipelor din Superligă.

Rapidul se ia la trântă cu toată lumea și pe tărâm turcesc. După ce la primul meci echipa lui Mutu a avut parte de un arbitraj penibil, cu momente ce lăsau impresia că victoria giuleștenilor nu trebuia să se întâmple, și cu Kecskeméti rapidiștii au avut de tras pentru a întoarce „plusul” oferit maghiarilor.

„Centralul” partidei, complet ieșit dintr-o formă fizică demnă de un profesionist, a permis mai multe trageri ale maghiarilor, fiind prea permisiv cu aceștia.

+15 FOTO

Mutu a stat cu gura pe elevi săi la meciul cu Kecskeméti, formație de pe locul 2 din Ungaria. A vorbit permanent, a dat indicații individuale în 3 limbi, română, italiană și engleză. A aplaudat și i-a felicitat pe Ioniță II, Luckassen și Crepulja pentru golurile fantastice înscrise.

Golurile au venit după pauză, în momentul în care giuleștenii erau conduși:

• Ljuban Crepulja a oprit mingea pe piept la marginea careului și a șutat cu piciorul stâng, direct în vinclu. (minutul 61)
  • Kevin Luckassen a interceptat la mijlocul terenului, a depășit doi adversari și a înscris! (minutul 51)
  • Alexandru Ioniță II a intrat din stânga spre interior cu mingea la picior și a șutat la colțul lung, direct în vinclu. (minutul 49)
+15 FOTO

VIDEO cu golurile din Rapid - Kecskemeti 3-1

FINAL » Rapid - Kecskemeti 3-1

• Au înscris: Al. Ioniță 49; Luckassen 51; Crepulja 61 / Katona 28
  • Ora 12:17 - Final de meci, 3-1 pentru Rapid.
  • Între timp, a ieșit și Drăghia. Tânărul portar Codruț Sandu (16 ani) i-a luat locul.
  • min. 61: GOL RAPID! Ljuban Crepulja a oprit mingea pe piept la marginea careului și a șutat cu piciorul stâng, direct în vinclu.
  • „Bravo, Kevin! Bravo! Dacă dăm la poartă, normal că intră. Dacă dădeam și în prima repriză...”, a strigat Mutu de la margine.
  • min. 51: GOL RAPID! Luckassen interceptează la mijlocul terenului, depășește doi adversari și înscrie!
  • min. 49: GOL RAPID! Alexandru Ioniță II înscrie superb, după ce intră din stânga spre interior cu mingea la picior. „Bravo, bulgare! Bravo, bravo, bravo! Bravo!”, a reacționat Mutu.
  • min. 47: Luckassen șutează după un 1-2 rapid cu Ioniță, dar portarul maghiarilor respinge.
  • Așa arată Rapidul: Drăghia - Onea, Ignat, Dr. Grigore, Fl. Ștefan - Criva, Crepulja, Emmers - Ioniță II, Luckassen, Pănoiu
  • În repriza a doua, Mutu a înlocuit toți jucătorii, exceptându-i pe Drăghia și Emmers.
  • Ora 11:32 - A început repriza a doua.
  • Pauză, 1-0 pentru maghiari.
  • „Vreau să bată loviturile libere pe cadrul porții! Degeaba dai în afara porții, pe bara a doua. Le tot spun asta”, s-a plâns Mutu către cei de pe bancă.
  • „Briliantul” se concentrează pe indicațiile individuale. Vizați sunt Ciobanu, Kait, Dugandzic și Costache. Mutu comunică cu jucătorii în trei limbi, română, italiană și engleză.
  • min. 40: Rapid ratează foarte mult în aceste minute. „Să fie și ei puțin egoiști în momentele astea, uneori e bine să fii așa”, a transmis antrenorul Adrian Mutu de pe bancă, în dialogul cu colaboratorii săi.
  • min. 33: Kait șutează, dar un fundaș blochează execuția estonianului.
  • min. 28, gol Kecskemeti: Mario Zeke a șutat pe lângă Drăghia, dar Iacob a respins mingea din fața porții, cu o intervenție prin alunecare. Mingea a ajuns la Balint Katona, care a împins-o în plasă.
  • min. 19: și rapidiștii se apropie de poarta adversă, dar maghiarii resping pericolul.
  • min. 17: maghiarii înscriu, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.
  • Kecskemeti ține liniile sus, are inițiativa în începutul de meci.
  • Ora 10:31 - A început meciul.
  • Echipa de start a lui Rapid: Drăghia - Belu, Săpunaru, Iacob, Morais - Ciobanu, Kait, Emmers - Sefer, Dugandzic, Costache
  • Echipa de start a lui Kecskemeti: B. Varga - Nagy, Szabo, Belenyesi, Pejovics, Grunvald - Bano-Szabo, Meszhi, Szuhodovszki - Toth, Katona

O situație inedită: tot astăzi, de la ora 14:00, Kecskemeti va înfrunta altă echipă din România, pe CSU Craiova, într-o altă partidă de pregătire din Antalya.

Mai multe știri despre echipele din Liga 1:

Triplu campion în Liga 1, pus pe liber » Gigi Becali îl căuta să vină la FCSB în urmă cu un an

Mazilit de Gigi Becali, Miron dă cărțile pe față despre perioada de la FCSB: „Pentru fundași e și mai greu acolo. Ești expus”