FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - PETROLUL

VIDEO + FOTO Repriză de foc pentru Colțescu » TREI penalty-uri dictate în prima repriză din Rapid - Petrolul

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 decembrie 2022 20:54 / Actualizat miercuri, 14 decembrie 2022 21:09

Sebastian Colțescu (45 de ani) a dictat trei penalty-uri în prima repriză a derby-ului dintre Rapid și Petrolul.

Toate loviturile de pedeapsă au fost acordate justificat, unul singur după consultarea VAR și doar primul a fost transformat, în minutul 9, de Marko Dugandzic.

Sebastian Colțescu, repriză de foc în Rapid - Petrolul

Minutul 8, penalty pentru Rapid: Dugandzic a transformat!

• Sefer a executat un corner din flancul stâng al atacului. Paul Iacob a reluat cu capul, dar mingea a fost blocată de brațul lui Irobiso
  • Atacantul „lupilor” a avut mâna ridicată peste nivelul capului
  • Excelent plasat, Colțescu a dictat 11 metri fără ezitare
  • Dugandzic a executat în stilul lui Lewandowski, cu pași mici spre balon.

Minutul 35, penalty Rapid: Leitner îl blochează pe Ioniță II

• O acțiune superbă a giuleștenilor, pase din prima, a dus mingea în careul de 16 metri advers, la Emmers
  • Mijlocașul belgian a tras slab, apoi a fost „secerat” de Mathaus
  • Plasat la doar 5 metri de fază, Colțescu a fluierat prompt și de această dată
  • Alexandru Ioniță II a tras în dreapta portarului, dar Andreas Leitner a ghicit intenția și a respins în lateral.
Match Quiz FCSB - CFR
Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul FCSB - CFR și poți câștiga 1.200 de lei cash! Premii totale de 4.000 de lei.

Minutul 39, penalty pentru Petrolul: Moldovan îl blochează pe Jair!

• În minutul 39, Crepulja a dobândit prim-planul în duelul cu Jair
  • În tentativa de a proteja mingea, mijlocașul Rapidului și-a lovit adversarul cu cotul în figură
  • Sebastian Colțescu a ratat inițial contactul, dar a fost atenționat din camera VAR de Sorin Costreie și de Mircea Orbuleț
  • „Centralul” a avut nevoie de doar câteva secunde pentru a se lămuri și pentru a dicta penalty
  • Jair a executat slab și a fost blocat de Horațiu Moldovan.

VIDEO. Imagini de pe Arena Națională la derby-ul Rapid - Petrolul

S-a întors gafeurul la FCSB, avantaj CFR! Joi va fi titular omul care i-a făcut campioni pe clujeni în 2021