FOTBAL  »  LIGA 2  »  RUNDA #16

Liga 2, etapa 16. Petrolul - Metaloglobus 1-0 » „Lupii galbeni” urcă pe loc de play-off

Petrolul - Metaloglobus // foto: Facebook @ FC Petrolul Ploiesti +3   FOTO
Petrolul - Metaloglobus // foto: Facebook @ FC Petrolul Ploiesti

Articol de GSP - Publicat marti, 23 februarie 2021 16:39 / Actualizat marti, 23 februarie 2021 20:49

Petrolul Ploiești s-a impus cu Metaloglobus în ultimul meci al etapei 16 din Liga 2, scor 1-0.

• Turris Tr. Măgurele s-a retras din campionat în această iarnă. Toate rezultatele teleormănenilor au fost anulate.
  • FC U Craiova 1948 urma să joace chiar cu Turris în această etapă, astfel că oltenii au stat în weekend.

Petrolul - Metaloglobus 1-0

Unicul gol al meciului de pe „Ilie Oană” a fost reușit de Vasile Buhăescu, în minutul 55. Atacantul „lupilor galbeni” a șutat cu latul, la coțul lung, din apropierea careului mic. Petrolul a avut o șansă imensă de a duce scorul la 2-0 în minutul 83, dar căpitanul Pol Roige a fost autorul unei ratări incredibile. Din 6 metri, a șutat pe lângă!

Petrolul a urcat pe locul 5 în Liga 2, având 24 de puncte, dar și un meci în plus față de toate celelalte echipe din TOP 6, în afară de ASU Poli Timișoara, ocupanta locului secund.

Rapid - Ripensia 2-2

Rapid a scăpat dramatic victoria. Giuleștenii au avut 2-0, prin golurile lui Jorza și Hlistei, dar s-au văzut egalați în ultimele 15 minute. Piftor a egalat în minutul 75, cu un șut violent de la 18 metri, iar Andrei Macrițchi a marcat în minutul 90+3, cu capul, din 6 metri, după o fază fixă.

• Au marcat: Jorza 45+2, Hlistei 64 / Piftor 75, A. Marcrițchi 90+3
  • Vezi AICI VIDEO

Rapid: Drăghia – Voicu, Igat, Dandea, Florică – Jorza, Pănoiu – Ursu, Al. Ioniță, Hlistei – Ad.Bălan
Rezerve: Moldovan, unic, Finica, Lazăr, Bradu, Barbu, Sefer, R. Ilie, Drăghiceanu
Antrenor: Nicolae Grgiore

Ripensia: Dobre -Al. Popovici, Lalic, Tieranu, Gladun - Călin, Neagu, Stoi, - Piftor, Sokovic, Marcițchi
Rezerve: Miklos, Sturzu, Rogac, Golda, Maric, Fridrich, Coulibaly, Ene, Tudorache
Antrenor: Cosmin Petrescu

Unirea Slobozia s-a impus în deplasare, 2-0 pe terenul lui Aerostar Bacău, iar cu același scor s-a impus și Csikszereda Miercurea Ciuc, acasă, cu CSM Reșița.

Comuna Recea – Chiajna s-a terminat la egalitate, 0-0, iar partida dintre CSM Slatina și CS Mioveni a fost întreruptă în prima repriză, după 18 minute, din cauza zăpezii care a acoperit terenul. Organizatorii au făcut eforturi pentru a curăța terenul, dar partida a fost reprogramată pentru duminică, ora 13:00.

În ultimul meci al zilei, Dunărea Călărași și Farul au remizat, 1-1, după ce oaspeții au avut 1-0 la pauză.

Comuna Recea - Chiajna 0-0

Partida de la Recea s-a jucat pe un teren impracticabil, care pune probleme ambelor formații.

Poli Timișoara - Gloria Buzău 2-0. Dan Alexa, pas important spre play-off

ASU Poli Timișoara s-a impus în fața celor de la SCM Gloria Buzău, scor 2-0, și urcă momentan pe locul secund în Liga 2. U Cluj a trecut de revelația Viitorul Pandurii, scor 2-1.

Poli și Gloria s-au chinuit pe gazonul teribil de pe „Dan Păltinişanu”. Timișorenii s-au apărat precis, agresiv, pe stilul echipelor pregătite de Dan Alexa, și au punctat cu o altă specialitate a casei, fazele fixe. Fundașul central Ioan Mera a deschis scorul în minutul 61, cu o lovitură de cap, din 6 metri. Dorin Codrea a stabilit rezultatul final în minutul 67, tot după o centrare venită din flancul drept.

Cu această victorie, Poli urcă pentru moment pe locul secund în Liga 2, cu 27 de puncte, la 3 lungimi în spatele liderului FC U Craiova 1948.

U Cluj, victorie cu ACS Viitorul Tg. Jiu

U Cluj a făcut un pas important spre play-off. Formația lui Costel Enache s-a impus în deplasarea cu revelația Viitorul Pandurii, scor 2-1. Ambele reușite ale clujenilor au fost semnate de Ribeiro, prima cu un șut plasat, de la 10 metri de poartă, iar a doua din penalty, în minutul 76. Gazdele au reaprins finalul în minutul 77, cu golul marcat de Daniel Paraschiv.

Viitorul Tg. Jiu - U Cluj 1-2

Viitorul Pandurii: D. Rusu - Buleică, Baican, Lixandru, Copaci - Prejmerean, Tegle - Dragu, Cioiu, Şerbănescu - D. Paraschiv
Rezerve: R. Bodea, Ciul, Chiorean, Gîrbiţă, D. Buia, Bădăuţă, Mitrică, Misaras, Vulpe
 Antrenor: Flavius Stoican

U Cluj: Muţiu - Dican, A. Răuţă, S. Luchin, Taub - N. Pîirvulescu, I. Filip, Atska, R. Hora - Golan - Meşter
Rezerve: Gorcea, Chacana, Ogbu, A. Pop, C. Ştefănescu, L. Rus, Al. Negreag, R. Sburlea Antrenor: Costel Enache

Toate detaliile despre sezonul din Liga 2

FRF a schimbat modul de desfășurare în Liga 2 pentru acest sezon. A introdus play-off și play-out, dar, spre deosebire de Liga 1, nu va apela la înjumătățire. Primele 6 echipe, cele care vor accede în play-off, își vor păstra punctele întregi, care se vor adăuga celor pe care le vor acumula pe parcursul celor 10 etape, fiindcă în play-off se va juca tur-retur.

Același lucru va fi valabil și în play-out, ultimele 14 grupări vor rămâne cu punctajul acumulat în campionatul normal. Se vor face apoi două serii, dar aici se va disputa un singur meci direct, nu tur-retur.

Din Liga 2 vor promova direct primele două clasate, iar ocupantele locurilor 3 și 4 vor susține meciuri de baraj, tur-retur, cu pozițiile 13 și 14 din play-out-ul Ligii 1. Din Liga 2 vor retrograda ultimele două clasate din cele două serii de play-out, iar cele care vor fi antepenultimele vor disputa un baraj, tot în dublă manșă: cine câștigă rămâne în liga secundă, cine pierde va retrograda în Liga 3.

Echipele sunt obligate să folosească, pe toată durata meciurilor, un jucător eligibil U19 şi unul eligibil U21.

Alexandru Ioniță descrie condițiile în care se antrena la Rapid

Citește mai multe știri despre Liga 2:

Adrian Mititelu a primit o nouă lovitură » Curtea de Apel, verdict în procesul de dezafiliere al Universității Craiova