FOTBAL  »  LIGA 2  »  RAPID - ASU POLI 1-0

VIDEO Rapid - ASU Poli Timișoara 1-0 » „Giuleștenii” pot promova matematic runda viitoare! „Bijuteria” lui Sefer a deblocat meciul cu formația lui Alexa

Rapid, locul 2 în  play-off-ul Ligii 2, primește vizita celor de la ASU Poli Timișoara, într-un meci în etapa a 8-a
Rapid, locul 2 în play-off-ul Ligii 2, primește vizita celor de la ASU Poli Timișoara, într-un meci în etapa a 8-a

Articol de GSP - Publicat joi, 13 mai 2021 21:48 / Actualizat joi, 13 mai 2021 23:06

Rapid a învins-o pe ASU Poli Timișoara, scor 1-0, și este tot mai aproape de promovarea în Liga 1.

Primul sfert de oră al disputei de la Buftea a unul anost, fără ocazii importante de gol. Câteva șuturi de la distanță, necadrate, au prefațat momentul care a rupt echilibrul.

În minutul 17, „centralul” Ionuț Coza a dictat un penalty pentru Rapid și l-a eliminat pe Bocșan, pentru un presupus henț în careu. Reluările nu au fost elocvente în acest sens. Hlistei a fost ghicit de Păduraru, dar avantajul numeric avea să își spună cuvântul în partea secundă.

„Bijuteria” lui Sefer duce Rapidul spre Liga 1

În minutul 65, Antonio Sefer a înscris un gol extraordinar. A șutat cu piciorul stâng, de la peste 20 de metri, fără elan. Mingea s-a oprit direct în vinclul porții apărate de Păduraru. A urmat un sfert de oră de forcing al gazdelor, neconcretizat. Ocaziile se puteau răzbuna în minutul 81, când Pavle Radunovic a scăpat singur cu Moldovan și putea marca la prima atingere de balon.

Finalul a fost unul mai liniștit decât se aștepta. Giuleștenii au controlat perfect ostilitățile, lovind periculos pe două contraatacuri. Doar un moment comic a mai atras atenția. Mihai Iosif, antrenorul Rapidului, a încercat să împiedice o aruncare de la margine a adversarilor. Gestul său l-a amuzat și pe Dan Alexa.

Rapid poate promova matematic runda viitoare

Rapid își consolidează locul secund în play-off și e tot mai aproape de promovarea în Liga 1. Cu două etape rămase de disputat, giuleștenii ocupă locul secund. Au 49 de puncte, 5 peste CS Mioveni, singura formație care îi mai poate detrona. Runda următoare, Rapid joacă pe teren propriu cu FC U Craiova 1948, iar în ultima etapă înfruntă chiar Mioveniul.

FINAL » Rapid – ASU Poli Timișoara 1-0

Final de meci, 1-0 pentru Rapid!
min. 83: Mihai Iosif, antrenorul celor de la Rapid, este eliminat. A încercat să blocheze o repunere de la margine a adversarilor.
min. 81: ASU Poli ratează cea mai mare șansă a meciului. Radunovic este blocat de Moldovan.
min. 75: Adrian Bălan scapă singur spre poartă, șutează din unghi, dar portarul lui ASU Poli respinge în corner. Rapid presează în aceste momente.
min. 65, gol Rapid, 1-0: Antonio Sefer marchează cu o execuție excepțională, de la peste 20 de metri, lateral dreapta. A șutat cu stângul, fără mult elan, direct în vinclul porții apărate de Păduraru.
min. 57: Dandea, „căpitanul” Rapidului, are o intrare dură, cu ambele picioare în față, dar scapă de aversisment. Și Adrian Bălan este iertat de al doilea cartonaș galben, pentru o simulare.

A început repriza secundă!

Prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 0-0!
min. 42: Încă o lovitură de pedeapsă cerută de giuleșteni, de data asta pentru un henț la Scutaru.
min. 38: Pamfile vede și el cartonașul galben, pentru un fault comis asupra lui Sefer.
min. 37: Rapid cere din nou penalty, pentru un presupus henț în careu.
min. 35: Raul Costin șutează de la mare distanță, peste poarta lui ASU Poli.

min. 19: Hilstei ratează penalty-ul! Păduraru a ghicit colțul și a respins în lateral.
min. 17: Ionuț Coza dictează lovitură de pedeapsă pentru Rapid, iar Bocșan este eliminat pentru al doilea cartonaș galben! Apărătorul timișorean ar fi blocat șutul lui Adrian Bălan cu brațul.
min. 16: Boșcan îl plachează pe Hlistei și vede la rândul lui un avertisment.
min. 14: Adrian Bălan vede cartonașul galben pentru o intrare cu talpa pe glezna unui adversar.
min. 10: Rareș Ilie trage puternic, cu pământul, de la 18 metri. Mingea se duce pe lângă poartă.
min. 8: Niciuna dintre cele două formații nu riscă până în acest moment. ASU Poli încearcă se se apere sus.

A început partida!

Rapid – ASU Poli Timișoara, echipe de start

Rapid: Moldovan - Joraz, Dandea, Nastos, Goge - Barbu, R. Costin - Sefer, R. Ilie, Hlistei - Ad. Bălan
Rezerve: Drăghia, Voicu, Ignat, Florică, Lazăr, Pănoiu, Ursu, Benzar, Ioniță
Antrenor: Mihai Iosif

ASU Poli: Păduraru - Jurj, Bocșan, Scutaru, Pamfile - Radu, Codrea, Coadă, Ivanovici - Axente, Munteanu
Rezerve: Cuzmanovici, Casado, Doru, Mera, Sofran, Radunovici, Rus
Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Ion Coza // Asistenți: Andrei Constantinescu, Marius Marchidaru
Stadion: Complexul Național Buftea

VIDEO  Cum s-a trăit sfertul UEFAntastic în tabăra roș-albaștrilor! Florin Lovin „N-am vrut să picăm cu Rapid!”

Citește mai multe știri din Liga 2:

Marius Șumudică a izbucnit în direct: „Vă spun clar: este o catastrofă! Vi se pare normal așa ceva?”

Rapid organizează un eveniment de gală și o licitație în scop caritabil pentru un fost jucător exponențial, aflat acum într-o situație dificilă

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”