FOTBAL  »  NATIONALA  »  CONVOCARE

Trebuia Ianis Hagi convocat? Cât și cum a jucat la Rangers după anul petrecut pe tușă

Ianis Hagi, în albastru // foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 14 martie 2023 21:41 / Actualizat marti, 14 martie 2023 22:05

Gică Hagi (58 de ani) a sugerat astăzi, în direct la TV, că fiul său, Ianis, trebuia convocat de Edi Iordănescu măcar pe lista preliminară a stranierilor pentru meciurile României din martie. Argumentele mijlocașului de la Rangers pentru convocare sunt, însă, subțiri.

De la revenirea pe teren într-un meci oficial, consemnată pe 28 ianuarie, la un an și 7 zile de la accidentarea gravă pe care a suferit-o la genunchiul drept, Ianis Hagi (24 de ani) nu a fost o prezență constantă la Rangers.

Ianis a jucat în doar 5 dintre cele 9 meciuri ale scoțienilor, o singură dată mai mult de 20 de minute. Iar la meciurile tari, finala Cupei Ligii cu Celtic și deplasările din campionat cu Livingston și Rangers, antrenorul Michael Beale nu l-a folosit deloc.

Tocmai a refuzat o propunere din Liga 1 și e dispus să negocieze cu FCSB: „Spun clar!”
FCSB

Dezbaterea provocată de Gică Hagi: trebuia Ianis convocat la echipa națională?

Cu puține minute pe numele său, Ianis nu a reușit să fie decisiv: nu are gol sau assist de la revenire.

În singurul meci pe care l-a început ca titular de la revenirea după accidentare, 3-2 cu Partick Thistle în Cupă pe 12 februarie, Ianis a fost al șaselea cel mai bun jucător al lui Rangers, conform indicelul InStat, care înglobează toate reușitele unui fotbalist pe parcursul meciurilor.

Indicele lui Ianis pentru acel meci, în care a fost schimbat la pauză, este 238. Ianis a șutat de două ori, a pasat în 30 de rânduri, de 27 de ori precis, și a reușit un dribling.

Trebuia Ianis Hagi convocat pentru meciurile din martie?

Da, ar fi ajutat
Nu, nu a jucat suficient la Rangers

Acum, Ianis se laudă cu trei meciuri consecutive cu măcar un minut pe teren, dar selecționerul Edi Iordănescu a decis să îl lase în afara listei pentru primele două meciuri din campania de calificare la EURO 2024.

Astfel, Hagi poate apărea cel mai curând în tricoul naționalei tocmai în iunie, la următoarele meciuri din preliminarii, cu Kosovo și Elveția.

Ianis este sănătos acum. Joacă puțin, nu poate mai mult, dar e sănătos. Adevărul este că nu a fost convocat nici măcar pe listă. Atunci, eu ca fost jucător și om de fotbal, vin și spun că Ianis nu e important pentru echipa națională și antrenor. Dacă era important, ar fi fost pe lista stranierilor!