FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ARMENIA 1-0

Cornel Dinu, încântat după România - Armenia: „După doi ani de căutări, avem un lot cu care se pot construi diferite concepții de joc”

Cornel Dinu
Cornel Dinu

Articol de GSP - Publicat marti, 12 octombrie 2021 09:30 / Actualizat marti, 12 octombrie 2021 10:56

Cornel Dinu (73 de ani), fost fotbalist și antrenor, a comentat victoria României cu Armenia, scor 1-0. „Mister” dezvăluie câștigul României după meciul de luni seară, dar îl și critică pe selecționerul Armeniei, Joaquin Capparos, cel care, din punctul său de vedere, a greșit tactica, ajutând România să obțină cele 3 puncte.

„Procurorul” recunoaște că, după succesul de aseară, principalul câștig este faptul că România are din nou un lot puternic cu care se poate bate pentru calificarea la Mondial.

„Totul e bine când se termină cu bine… Aveam atâta nevoie de această victorie… chiar dacă ea a fost ajutată, într-un fel, de calculele greșite ale antrenorului spaniol al armenilor.

Acest rezultat cu Armenia, după victoria din Austria și după meciul pe care l-am pierdut greu în Germania, sâmbătă, este al treilea rezultat remarcabil cu Mirel Rădoi pe banca tehnică.

„Suntem pe locul doi, dar cel mai important, după părerea mea, este faptul că la ora actuală, după doi ani de căutări, se poate spune că avem un lot de 17-18 jucători de câmp cu care se pot construi diferite stratageme de joc, diferite așezări, diferite formule, diferite concepții de joc, a declarat Cornel Dinu, potrivit Fanatik.

5 antrenori gata să-i ia locul lui Rădoi la naționala României » Pe ce variantă surpriză ar putea merge FRF
ROMÂNIA - ARMENIA 1-0

Cornel Dinu: „Caparros și-a făcut calculele greșit”

Dinu consideră că victoria României este datorată și selecționerului Armeniei, Joaquin Caparros, cel care a greșit „partitura de joc” în prima repriză, dând posibilitatea elevilor lui Mirel Rădoi să se distanțeze pe tabelă.

„Este un rezultat așteptat, chiar dacă, repet, Caparros și-a făcut calculele greșit.

Hai să ne aducem aminte de Nunta din Cana Galileii… s-a dat vinul prost la început și apoi s-a dat vinul bun transformat de Iisus… ce să mai spun că pe Caparros îl mai cheamă și Jesus… a gândit greșit, în prima repriză s-au retras și abia după pauză, când au făcut trei schimbări, au echilibrat și chiar au controlat jocul.

Partitura lor greșită din prima repriză ne-a ajutat, posesia a fost clar în favoarea noastră, 73 la sută, am avut două ocazii mari, golul surprinzător al lui Mitriță, s-a mișcat bine între greoii apărători armeni, a atacat foarte bine pe scurt centrarea lui Răzvan Marin după un corner scurt al lui Nicușor Stanciu și a dat gol cu capul!

De-abia la pauză și-a dat seama Caparros că a greșit partitura, a schimbat și armenii au ieșit la joc, au echilibrat meciul, s-au cam instalat în terenul nostru, puteau să egaleze, am avut noroc în două momente importante, în minutele 58, cap, și 65, luft, când același Mkhitaryan a ratat din poziții foarte periculoase.

Noi am avut doar o mare ocazie, lovitura liberă executată foarte bine de Ianis Hagi, specialitatea casei, în minutul 69 și cam atât.

Lăsându-ne să atacăm în prima repriză, s-a văzut că și tehnic, și în ceea ce privește rapiditatea le suntem superiori și faptul acesta ar fi trebuit să se vadă și în repriza a doua, indiferent că ei au făcut nu un pas, ci mai mulți pași în față.

Calitățile noastre tehnice și de viteză, repet, superioare armenilor, trebuiau exploatate mai pregnant și în repriza a doua, când ei nu s-au mai retras și au ieșit la joc să ne atace”, a încheiat acesta.

Video. Mirel Rădoi, anunț-șoc: „Naționala României să își caute antrenor!”

Citește alte știri despre echipa națională:

Selecționerul Armeniei rămâne încrezător: „Noi, România și Macedonia de Nord suntem egali valoric. Ar fi fost corect să egalăm”

Trei cu 5, unul cu 8 » Note GSP după victoria României din Ghencea: un „tricolor” le-a luat fața tuturor