FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - NORVEGIA 1-1

ROMÂNIA - NORVEGIA 1-1 // Trebuie să schimbăm ceva cu Suedia! România, singura cu 0 goluri în meciurile importante!

Articol de - Publicat miercuri, 16 octombrie 2019 15:07

ANALIZĂ GSP // România a terminat 1-1 cu Norvegia, în preliminariile EURO 2020, ambele goluri venind după pauză. Toate cele 4 echipe care s-au luptat pentru calificare în grupa F au marcat mai multe goluri după pauză. Dar noi am fost singurii care nu am punctat niciodată înainte de pauză în partidele directe.

Dacă vrem să avem mai multe șanse pe 15 noiembrie, împotriva Suediei, atunci e nevoie de o schimbare în evoluția noastră. Trebuie să jucăm și înainte de pauză în meciurile cu adevărat importante.

Statistica arată că, dintre cele patru concurente pentru cele două poziții ce asigură prezența la Euro 2020, naționala noastră stă cel mai rău la un capitol. Noi suntem cei care au punctat cel mai puțin în partidele cu Spania, Suedia și Norvegia. Și singurii care nu am înscris nici măcar un gol în prima repriză în acest „careu” latino-scandinav.

„Tricolorii”, 17 goluri în total, au doar 5 reușite în duelurile directe, zero în primele 45 de minute. Nu au marcat înaintea pauzei decât cu Feroe (3) și Malta (3). În grupa F, toate cele patru echipe care s-au luptat pentru calificare au mai multe goluri în repriza secundă.