FOTBAL  »  NATIONALA  »  EURO 2020

România scapă de un adversar important în preliminariile Cupei Mondiale » Autorul „dublei” cu Napoli și-a anunțat retragerea după Euro 2020

Goran Pandev (37 de ani) FOTO imago

Articol de - Publicat duminica, 07 februarie 2021 14:47 / Actualizat duminica, 07 februarie 2021 14:47

Atacantul Goran Pandev (37 de ani), care a învins-o aseară cu Genoa pe Napoli, scor 2-1, se va retrage în vară, după EURO 2020, la trei luni după debutul "tricolorilor", contra Macedoniei de Nord, în preliminariile CM 2022.

Goran Pandev nu va înfrunta România decât cel mult în meciul tur din preliminariile CM 2022. Pe 25 martie, la debutul "tricolorilor" în grupa J, atacantul Macedoniei de Nord va fi încă activ.

Goran Pandev și-a anunțat retragerea

El și-a anunțat retragerea în vară, după ce va participa, în premieră, la Euro 2020. La returul programat pe 8 septembrie, la Skopje, aproape sigur nu va fi în lot. Pandev încă poate decide un meci, ca dovadă "dubla" reușită sâmbătă într-un sfert de oră cu Napoli (2-1), în care a bifat 68 de minute:

„M-am chinuit mult să mă refac după ultima accidentare. Mă gândesc să renunț după turneul din vară, însă până atunci vreau să mă bucur de fotbal”. Pandev a înscris ultima „doppietta” în martie 2017, într-un amical al naționalei cu Belarus (3-0).

Macedonia de Nord, pe Stadionul Steaua

Echipele din grupa C care vor juca la București sunt Austria, Ucraina și Macedonia de Nord, iar una dintre acestea a semnat deja un contract astfel încât să utilizeze Stadionul Steaua pentru pregătire. Este vorba despre Macedonia de Nord.

Programul Macedoniei de Nord la EURO 2020

DataMeciStadion
13 iunie 2021, ora 18:00Austria - Macedonia de NordNational Arena
17 iunie 2021, ora 15:00Ucraina - Macedonia de NordNational Arena
21 iunie 2021, ora 18:00Macedonia de Nord - OlandaJohan Cruyff Arena

VIDEO. Goran Pandev, printre cei mai buni atacanți din lume

Criză de nervi în Erzurum - Kayserispor » Un jucător a vrut să sară la bătaie și a primit două cartonașe galbene într-un minut

Extraordinar exemplu de fair-play » Andrea Belotti a refuzat o lovitură liberă acordată eronat de arbitru

SPECIAL GSP | A primit 3 lovituri în figură, a revenit după un an: „Vedeam în ceață, mă deranja orice zgomot” » Ce spun Luminița Huțupan Dinu sau Paula Ungureanu și opinia specialiștilor despre brutalitatea loviturilor frontale în handbal