NATIONALA  ·  ROMÂNIA - SPANIA

ROMÂNIA - SPANIA // Tensiune la spanioli: David De Gea va fi lăsat pe bancă!

Joi, 22 August

Atmosfera din lotul Spaniei nu este una liniștită înaintea meciului cu România din preliminariile Euro 2020. Kepa Arrizabalaga (24 de ani) îl va înlocui în poartă pe David de Gea (28 de ani).

  • Meciul României cu Spania se va juca pe 5 septembrie, pe Arena Națională, de la ora 21:45, în timp ce partida cu Malta are loc la Ploiești, pe 8 septembrie, de la 19:00.

Primul meci ca „principal” pe banca Spaniei al lui Robert Moreno vine la pachet și cu o situație tensionată: portarul lui Chelsea, Kepa, a fost anunțat că va fi titular contra României înaintea lui De Gea, uriașul lui Manchester United. 

Presa spaniolă susține că alegerea e deja făcută, confirmând opțiunile lui Luis Enrique de la ultimele sale partide pe banca ibericilor. De Gea a început în primul „11” campania pentru Euro 2020 la 2-1 cu Norvegia, dar Kepa a fost preferat la următoarele trei întâlniri, cu Malta (2-0), Feroe (4-1) și Suedia (3-0).

LISTA COMPLETĂ A CONVOCĂRILOR DE PRINCIPIU

Portari: Ciprian Tătărușanu (Lyon, 61/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Ionuț Radu (Genoa, 0/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0)

Fundași: Romario Benzar (Lecce, 15/0), Vlad Chiricheș (Napoli, 54/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 4/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 36/0), Adrian Rus (MOL Fehérvár, 0/0), Alin Toșca (Gazişehir Gaziantep, 16/0) 

Mijlocași: Alexandru Chipciu (Anderlecht, 44/6), Răzvan Marin (Ajax, 17/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 31/10), Tudor Băluță (Brighton, 5/0), Paul Anton (Krylya Sovetov, 9/0), Sergiu Hanca (KS Cracovia, 4/0), Ianis Hagi (Genk, 5/0), Dorin Rotariu (FC Astana, 10/1), Alexandru Maxim (Mainz, 36/3), Gheorghe Grozav (Kisvárda, 28/5), Alexandru Mitriță (New York City FC, 7/0) 

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 33/12), George Pușcaș (Reading, 8/4), Florin Andone (Brighton, 21/1)

REZULTATE + PROGRAM GRUPA F

  • 3 martie 2019: Malta – Feroe 2-1, Suedia – România 2-1, Spania – Norvegia 2-1
  • 26 martie 2019: Malta – Spania 0-2, Norvegia – Suedia 3-3, România – Feroe 4-1
  • 7 iunie 2019: Feroe – Spania 1-4, Norvegia – România 2-2 , Suedia – Malta 3-0
  • 10 iunie 2019: Feroe – Norvegia 0-2, Malta – România 0-4, Spania – Suedia 3-0
  • 5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
  • 8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
  • 12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
  • 15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
  • 15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
  • 18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

CLASAMENT GRUPA F

 

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!



Gheorghe Dincă le-a spus medicilor de la IML că polițiștii l-au bătut trei ore. Ce a ieșit la analize

Libertatea

Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
06:30 Tenis, WTA

Turneul din Hiroshima

Digi 2
09:00 Tenis, WTA

Turneul din Zhengzhou

Digi 2
11:00 Tenis, WTA

Turneul din Nanchang

Digi 2
11:30 Fotbal, Liga 2

UTA Arad - Mioveni

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
12:00 MotoGP

Grand Prix San Marino

Eurosport
13:00 Fotbal, La Liga

Eibar - Espanyol

Digi 2, Telekom 2, Look Sport 2
13:30 Fotbal, Serie A

Genoa - Atalanta

Digi 1, Look Plus, Telekom 1
15:00 Fotbal, La Liga

Alaves - Sevilla

Digi 2, Telekom 2
15:00 Volei M

România - Italia

Telekom 3
15:30 Fotbal, Liga 2

FC Argeș - Rapid

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
15:30 Handbal M

CS Dinamo - Dobrogea Sud Constanța

TVR 1
16:00 Fotbal, Serie A

SPAL - Lazio

Digi 3, Look Sport, Telekom 4
16:00 Fotbal, Ligue 1

Nantes - Reims

Digi 4, Look Sport 2
16:00 Fotbal, Cehia

Zilina – Sparta Praga

Look Sport 3
17:00 Fotbal, La Liga

Celta Vigo - Granada

Digi 2, Telekom 2
18:00 Fotbal, Liga 1

Politehnica Iași - Hermannstadt

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
18:00 Handbal M

Veszprem - HC Motor Zaporozhye

Digi 3, Look Sport 3
18:00 Fotbal, Ligue 1

Saint-Etienne - Toulouse

Digi 4
18:00 Ciclism

Turul Spaniei

Eurosport 2
19:00 Fotbal, Serie A

Roma - Sassuolo

Digi 2, Look Sport 2, Telekom 2
19:00 Fotbal, Bundesliga

Paderborn - Schalke

Telekom 3
19:30 Fotbal, La Liga

Valladolid - Osasuna

Digi 3
20:00 Handbal M

THW Kiel - VIVE Kielce

Digi 4, Look Sport 3, Telekom 4
21:00 Fotbal, Liga 1

Universitatea Craiova - FCSB

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:45 Fotbal, Serie A

Verona - AC Milan

Digi 2, Look Sport 2, Telekom 2
22:00 Fotbal, La Liga

Betis - Getafe

Digi 3, Telekom 3
22:00 Fotbal, Ligue 1

AS Monaco - Marseille

Digi 4, Look Sport
22:00 Fotbal, Portugalia

Boavista – Sporting

Look Sport 3
Program TV complet

Liga 1