FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - CROAȚIA U21

România U21 - Croația U21 4-1 // VIDEO+FOTO Primele goluri cu ajutorul VAR din istoria fotbalului românesc!

Articol de GSP - Publicat marti, 18 iunie 2019 21:06

România U21 a deschis scorul în primul meci de la EURO 2019, în fața Croației U21, dintr-un penalty, după o decizie venită în urma intervenției VAR. „Tricolorii” s-au impus la final cu scorul de 4-1.

În minutul 10 al partidei, atacantul George Pușcaș a deviat mingea în mâna lui Benkovic, iar arbitrul scoțian Bobby Madden a cerut să vadă reluarea pe ecranul VAR. „Centralul” s-a întors de la marginea terenului și a dictat lovitură de la 11 metri. Tot George Pușcaș a fost cel care a și marcat.

Golul lui George Puscas

George Pușcaș a deschis scorul pentru România în minutul 11 și Ianis Hagi a majorat diferența 3 minute mai târziu. România conduce cu 2-0! #HaiRomania #Euro2019

Publicată de TVRSport pe Marţi, 18 iunie 2019

A fost prima fază de gol VAR în care a fost implicată o echipă din România.

1
+10 FOTO
Momentul în care Benkovic atinge mingea cu mâna / Captură TVR 1

var din nou în prelungiri

În minutele de prelungiri, Adrian Petre a marcat, dar „centralul” a cerut din nou ajutorul VAR-ului, pentru un presupus ofsaid. După două minute, arbitrul a validat reușita de 4-1.