INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN - AS ROMA

REZUMAT VIDEO Final incredibil în AC Milan - AS Roma » Tătărușanu a primit două goluri după minutul 87

AC Milan și AS Roma se înfruntă astăzi, de la ora 21:45, în runda cu numărul 17 din Serie A. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și televizată pe Orange Sport 1, Digi Sport 1 și Prima Sport 1. +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 09 ianuarie 2023 00:01 / Actualizat luni, 09 ianuarie 2023 09:22

AC Milan și AS Roma au remizat, scor 2-2, în runda cu numărul 17 din Serie A, după ce gazdele au condus cu 2-0. Ciprian Tătărușanu a fost integralist la gazde și nu a greșit la niciuna dintre reușitele adversarilor.

Victoriile obținute de liderul Napoli și de urmăritoarea Juventus au pus presiune pe campioana en-titre. AC Milan, cu Ciprian Tătărușanu titular între buturi, a gestionat bine situația timp de 87 de minute.

Ronaldo plătește 280.000 de euro/lunar pentru prima locuință din Arabia Saudită » Imagini fabuloase: „Priveliște unică”
ARABIA SAUDITĂ

AC Milan, pas greșit cu Roma lui Mourinho

A controlat autoritar prima repriză, iar golul a venit în minutul 30. Pierre Kalulu a reluat cu capul, din plonjon, de la 10 metri de poartă. A profitat și de intervenția ezitantă a portarului Rui Patricio.

Roma lui Mourinho nu a fost capabilă să iasă din carapace nici în continuare disputei. Din contră! În minutul 77, „diavolul milanez” și-a dublat avantajul datorită reușite semnate de Tomasso Pobega.

Final incredibil în Milan - Roma

Ciprian Tătărușanu, sigur la ieșirile pe centrări, nu a avut niciun șut de apărat până în minutul 87, când Ibanez a reluat imparabil cu capul, din 10 metri. Portarul român nu a avut nicio șansă.

AS Roma a obținut o egalare nesperată în prelungiri, după o fază similară. Centrare în careu, lovitură de cap, de această dată respinsă de Tătărușanu, apoi gol marcat de golgeterul Abraham.

Clasamentul din Serie A după Milan - Roma 2-2

FINAL » AC Milan - AS Roma 2-2

AC Milan - AS Roma, echipele de start:

AC Milan: Tătărușanu - Calabria, Kalulu, Tomori, Hernandez - Bennacer, Tonali - Saelemaekers, Diaz, Leao - Giroud
Antrenor: Stefano Pioli

AS Roma: Rui Patricio - Mancini, Smalling, Ibanez - Celik, Cristante, Pellegrini, Zelewski - Dybala, Zaniolo - Abraham
Antrenor: Jose Mourinho

Stadion: San Siro, Milano

Arbitru: Davide Massa

Rezultatele complete ale etapei 17 din Serie A:

FOTO Manchester City s-a distrat cu Chelsea, în runda a treia din Cupa Angliei » Peste cine va da în următorul tur

Răzvan Marin a marcat senzațional pentru o revenire electrizantă pe terenul lui Lazio! Primul gol al sezonului pentru român