INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARABIA SAUDITĂ

VIDEO Al Nassr - Abha 2-1 » Victorie chinuită pentru Al Nassr. Ronaldo a înscris de la 30 de metri!

Cristiano Ronaldo a înscris în Al Nassr - Abha

Articol de - Publicat sambata, 18 martie 2023 21:40 / Actualizat sambata, 18 martie 2023 21:44

Al Nassr a învins-o cu mari emoții pe Abha în etapa 21 din campionatul Arabiei Saudite, scor 2-1. Cristiano Ronaldo (38 de ani) a egalat la 1 din lovitură liberă.

• Cu 49 de puncte, Al Nassr este a doua clasată în Arabia Saudită, la 4 puncte sub Al-Ittihad, care a jucat un meci în plus.
  • Cristiano Ronaldo are acum 9 goluri în campionatul saudit. În precedentele 3 partide nu punctase deloc.
  • Abha ocupă locul 12, cu 23 de puncte și fără victorie de o lună și jumătate.
Roman Kostomarov s-a trezit din comă și a avut o cădere nervoasă când a aflat că medicii i-au amputat ambele picioare
PROBLEME MEDICALE

Al Nassr a obținut o victorie importantă în această seară, care o menține la un punct în spatele liderului Al Ittihad.

Echipa antrenată de Rudi Garcia a început meciul în cel mai rău mod posibil, Al Aqidi a înscris în minutul 7, dar reușita a fost anulată la intervenția video-arbitrajului, pe motiv de ofsaid.

Abha a avut mai mult noroc în minutul 26, când a înscris prin Abdulfattah Adam. Oaspeții au condus de atunci până în minutul 79, când Cristiano Ronaldo a ieșit la rampă. Portughezul a înscris din lovitură liberă, de la 30 de metri de poartă. A fost primul lui astfel de gol la Al Nassr!

Golul victoriei a venit în minutul 86 și a fost înscris de Anderson Talisca, din penalty. Ronaldo „confiscase” inițial mingea, dar i-a cedat-o apoi lui Talisca. Brazilianul a transformat impecabil!

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Al Nassr are acum 49, unul sub liderul Al Ittihad.

FINAL » Al Nassr - Abha 2-1

Al Nassr - Abha, echipe de start:

AL NASSR: Nawaf - Sultan, Alvaro, Alamri, Konan, Gustavo, Alkhaibari, Alsulaihem, Ghareeb, Talisca, Ronaldo
Rezerve: Rossi, Fatil, Mado, Majed, Alhasan, Boushal, Lajami, Masharipov, Marran
Antrenor: Rudi Garcia

ABHA: Epassy - Adam, Al Hamsal, Al-Salouli, Al Sudani, Al Zoari, Atouchi, Bguir, F. Caicedo, Natiq, Saddiki
Rezerve: Albuq, Sari Amro, Alkunaydiri, Al-Omran, Jawhar, Al-Zahrani, Al-Sadi, Al-Alawi, Matic
Antrenor: Roel Coumans

Al Nassr și Abha s-au înfruntat și pe 14 martie, în Cupa Regelui Arabiei Saudite. Trupa lui Ronaldo a câștigat clar, 3-1, și s-a calificat astfel în semifinalele competiției.