INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - LIVERPOOL 3-2

FOTO Cu „tunarii” nu e de glumit! Arsenal o bate și pe Liverpool și conduce clasamentul din Premier League

Arsenal și Liverpool se întâlnesc în derby-ul etapei cu numărul 10 din Premier League. Meciul este programat la ora 18:30, liveTEXT pe GSP.ro și televizat pe Digi Sport 1 și Prima Sport 1. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 octombrie 2022 20:32 / Actualizat duminica, 09 octombrie 2022 20:32

Arsenal a câștigat derby-ul cu Liverpool, scor 3-2, și revine pe primul loc în Premier League.

„Cormoranii” n-au apucat să simtă gazonul de pe Emirates sub crampoane. La prima acțiune, în secunda 58, Martinelli a primit o pasă filtrantă de la Odegaard și l-a învins pe Alisson cu un șut din 8 metri.

Arsenal, victorie în derby-ul cu Liverpool

Elevii lui Jurgen Klopp au preluat controlul, au dus mingea în preajma porții adverse, iar după un sfert de oră au cerut lovitură de la 11 metri, pentru un henț al lui Gabriel. Faza nu a fost verificată la VAR, s-a mers pe mâna „centralului” Oliver.

Egalarea a venit în minutul 34. Darwin Nunez a profitat de un plasament deficitar al defensivei londoneze. Celălalt puști din ofensiva lui Arsenal, Saka, a replicat și a stabilit rezultatul primei reprize, în al 5-lea minut al prelungirilor, după un contraatac purtat de Martinelli.

Debutul părții secunde i-a aparținut lui Liverpool, gol marcat în minutul 53, prin nou-intratul Firmino, un șut bine plasat din unghi. Complexul „tunarilor” în fața lui Klopp, fără victorie în campionat din iulie 2020, părea să continue.

+4 FOTO

Arteta nu a schimbat, o bancă „subțire”, dar a dat lovitura în minutul 76. Gabriel a fost faultat în careu, iar Saka a transformat în dreapta portarului. Finalul a fost unul tensionat, nervi pe teren, contre și pe băncile de rezerve. După 8 minute de prelungire, Arteta și elevii lui au declanșat sărbătoarea.

Clasamentul LIVE în Premier League: Arsenal, lider

Arsenal ajunge la 8 victorii în primele 9 runde și revine la șefia Premier League. Are 24 de puncte, unul peste Manchester City.

Liverpool comite al treilea pas greșit consecutiv, are 10 puncte și ocupă poziția a 10-a. Runda viitoare, Jurgen Klopp are încă un test infernal, pe Anfield Road, contra lui Manchester City.

FINAL » Arsenal - Liverpool 3-2

Arsenal - Liverpool, echipe de start

Arsenal: Ramsdale - White, Saliba, Gabriel, Tomiyasu - Ogedaard, Partey, Xhaka - Saka, G. Jesus, Martinelli
Rezerve: Turner - Cedric, Holding, Lokonga, Marquinhos, Nelson, Nketiah, Tierney, F. Vieira
Antrenor: Mikel Arteta

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Tsimikas - Henderson, Thiago - Salah, D. Jota, L. Diaz - D. Nunez
Rezerve: Kellegher - F. Carvalho, Elliott, Fabinho, Firmino, J. Gomez, Jonate, Milner, Phillips
Antrenor: Jurgen Klopp

+4 FOTO

Stadion: Emirates, Londra
Arbitru: Michael Oliver

Programul și rezultatele etapei cu numărul 10 din Premier League

Iker Casillas, pe Twitter: „Sper să mă respectați. Sunt gay”

VIDEO Pep Guardiola, după 4-0 cu Southampton: „Sunt atât de nefericit cu Haaland. Un singur gol, nu trei”

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”