INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - EVERTON

Chelsea - Everton 2-2 » „Caramelele” revin de două ori pe Stamford Bridge și o șochează pe Chelsea!

Chelsea - Everton // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 18 martie 2023 21:26 / Actualizat sambata, 18 martie 2023 21:28

Chelsea a remizat pe teren propriu cu Everton în etapa 28 din Premier League, scor 2-2, după ce a condus în două rânduri.

Programul și rezultatele etapei 28 din Premier League

Seria de 3 victorii consecutive a londonezilor s-a încheiat astăzi. Chelsea a pornit ca mare favorită în duelul contra „caramelelor”, a condus de două ori, dar a ratat victoria.

Toate cele 4 goluri au venit în a doua parte. Joao Felix a deschis scorul în minutul 52, iar oaspeții au egalat în minutul 69, prin Doucoure. Gazdele au reintrat în avantaj 7 minute mai târziu, gol Havertz de la punctul cu var, dar aceea nu avea să fie ultima reușită a partidei.

Roman Kostomarov s-a trezit din comă și a avut o cădere nervoasă când a aflat că medicii i-au amputat ambele picioare
PROBLEME MEDICALE

Chelsea, pe 10 în Premier League

Simms a egalat la 2 în minutul 89 și a adus astfel un punct prețios pentru Everton, care urcă provizoriu pe locul 15 în campionat. Chelsea, care a ajuns la 38 de puncte, a revenit pe a zecea poziție.

FINAL » Chelsea - Everton 2-2

Chelsea - Everton, echipe de start:

CHELSEA (3-4-3): Kepa - Fofana, Koulibaly, Badiashile - James, E. Fernandez, Kovacic, Chilwell - Pulisic, Havertz, Joao Felix
Rezerve: Bettinelli - Chalobah, Chukwuemeka, Cucurella, Gallagher, Kante, Loftus-Cheek, Madueke, Mudryk
Antrenor: Graham Potter

• Stadion: Stamford Bridge (Londra)

EVERTON (4-5-1): Pickford - Coleman, Keane, Tarkowski, Godfrey - Iwobi, Doucoure, Gueye, Onana, McNeil - Gray
Rezerve: Begovic - Coady, T. Davies, Garner, Holgate, Maupay, Mina, Mykolenko, Simms
Antrenor: Sean Dyche

Real Madrid - Chelsea în sferturile Champions League

În continuare participantă în Champions League, Chelsea și-a aflat vineri adversara din sferturile de finală ale competiției. Este vorba despre Real Madrid, formație care anul trecut a eliminat-o în aceeași fază.

Dacă trec de madrileni, londonezii vor da în semifinale peste câștigătoarea „dublei” Manchester City - Bayern Munchen.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Contra îi surbordonează pe toți la noua echipă! Saudiții sunt vrăjiți: „Colonelul are un mesaj”

Mancini a anunțat lotul final al Italiei pentru meciurile din martie. Decizia în cazul lui Andrea Compagno