INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

video+foto Manchester United - Newcastle 4-1 » Cristiano Ronaldo, „dublă” la revenire!

Manchester United - Newcastle // foto: Guliver/gettyimages +13   FOTO
Manchester United - Newcastle // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 septembrie 2021 19:00 / Actualizat sambata, 11 septembrie 2021 19:34

Manchester United a câștigat primul meci de la revenirea lui Cristiano Ronaldo, 4-1 cu Newcastle. Vedeta portugheză a reușit o „dublă”, la primul meci ca jucător al „diavolilor” după 12 ani!

Din primul minut, Cristiano Ronaldo și-a făcut intenția cunoscută. Activ, portughezul a cerut tot timpul mingea, încercând să creeze pericol la poarta apărată de Woodman.

În minutul 11, după două driblinguri în careul advers, Ronaldo a șutat dintr-un unghi închis, dar balonul s-a oprit în plasa laterală. CR7 a mai încercat poarta adversă în câteva rânduri, dar a fost imprecis.

+9 FOTO

Golul cu numărul 1 a venit în minutul 45+2 și a fost unul simplu pentru Ronaldo. Acesta a profitat de respingerea greșită a portarului oaspeților după un șut al lui Greenwood și a împins mingea în plasă din doar doi metri.

Newcastle a egalat în minutul 56, la capătul unui contraatac-fulger, purtat de trioul Almiron - Saint-Maximin - Manquillo. A fost primul gol al lui Javier Manquillo, fundaș dreapta, pentru Newcastle.

Cristiano Ronaldo, două goluri în Manchester United - Newcastle 4-1

Echilibrul s-a păstrat doar 6 minute, acesta fiind rupt în minutul 62 de același Ronaldo. Luke Shaw l-a servit între linii, portughezul a preluat pe poziție viitoare și a șutat cu piciorul stâng, printre picioarele portarului Woodman.

7goluri a reușit Ronaldo împotriva lui Newcastle în Premier League. A marcat mai multe doar cu Aston Villa (8)

12ani și 124 de zile au trecut de la ultimul gol al lui Ronaldo la United

Două golurimarcase Ronaldo ultima dată în Premier League în aprilie 2009, cu Tottenham

Până la final, Manchester United a mai lovit de două ori. Ambele goluri au fost superbe: în minutul 80, șut Bruno Fernandes din afara careului, iar în 90+2, șut frumos Lingard, lângă bara stângă, la capătul unei faze superbe.

Cu aceste 3 puncte, Manchester United urcă pe primul loc în Premier League, având 10 puncte după 4 etape.

Manchester United - Newcastle 4-1 » Cristiano Ronaldo, „dublă” la revenire!

Statisticile meciului via sofascore.ro

„Revenirea mea pe Old Trafford a fost doar un scurt reminder al motivului pentru care acest stadion e cunoscut drept Teatrul Viselor. Pentru mine a fost mereu un loc magic, unde poți realiza orice îți propui. Alături de colegii mei și cu incredibila susținere pe care o avem din tribune, mergem înainte cu încrederea și optimismul că vom celebra împreună la final. Mândru că am revenit la Man United și că joc din nou în Premier League, dar, mai presus de orice, fericit să-mi ajut echipa”, a scris Ronaldo pe Instagram după meci

Mama lui Cristiano, Dolores, a plâns în tribună după reușitele fiului său:

Manchester United - Newcastle 4-1

Manchester United - Newcastle, echipe de start

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Varane, Maguire, Shaw - Matic, Pogba - Sancho, B. Fernandes, Greenwood - C. Ronaldo
Rezerve: Heaton - Bailly, Dalot, Lindelof, Fred, Lingard, Mata, Van De Beek, Martial
Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

Newcastle: Woodman - Manquillo, Hayden, Lascelles, Clark, Ritchie - Willock, Longstaff, Almiron - Joelinton, Saint-Maximin
Rezerve: Darlow - F. Fernandez, Gayle, Hendrick, Krafth, Lewis, Murphy, Schar, White
Antrenor: Steve Bruce

VIDEO Cristiano Ronaldo, antrenament sub comanda lui Ole Gunnar Solskjaer

Radu Drăgușin, primul interviu ca jucător al Sampdoriei: „Vreau să demonstrez din ce sunt făcut. Bonucci și Chiellini m-au ajutat mereu”

Acuzații extrem de grave! Un campion mondial, după gratii cel puțin până pe 15 noiembrie!