INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

Caz incredibil la Cupa Africii: FIFA a suspendat un jucător cu 5 minute înainte de meci!

Gueye, la OM, în duel cu Fernandinho

Articol de GSP - Publicat vineri, 14 ianuarie 2022 20:19 / Actualizat vineri, 14 ianuarie 2022 21:16

Internaționalul senegalez Pape Gueye (22 de ani) a fost suspendat de FIFA cu 5 minute înainte de meciul Senegalului cu Guinea din Cupa Africii pe Națiuni (0-0 scor final).

Totul a pornit de la disputa dintre Olympique Marseille, echipa la care joacă acum Gueye, și Watford. Cazul datează din vara lui 2020. Mijlocasul semnase un precontract cu Watford, dar s-a alăturat ulterior lui OM.

Cupa Africii, în pericol! Rebelii secesioniști au deschis focul într-un oraș în care locuiesc 4 naționale
CUPA AFRICII

Cupa Africii: Pape Gueye, suspendat chiar înainte de Senegal - Guinea!

Selecționerul lui Gueye, Aliou Cisse, a declarat după remiza de azi: „Gueye a avut o problema administrativă, am aflat chiar înaintea partidei cu 5 minute. Era titular, dar FIFA ne-a anunțat că a fost suspendat și că nu-l mai putem folosi”.

FIFA i-a interzis lui Gueye să mai joace în așteptarea rezultatului unei anchete.

Watford l-a adus liber de contract pe Gueye la începutul anului 2020. La 17 ore după ce britanicii l-au înregistrat pe senegalez, Gueye ajungea la Marseille, tot liber!

Watford a cerut despăgubiri, întrucât Gueye avea semnat un precontract cu ei încă din ianuarie 2020, când jucătorul intrase în ultimele 6 luni cu Le Havre.

Gueye a pus schimbarea bruscă de opțiuni pe seama sfaturilor proaste pe care le-ar fi primit din partea fostului său agent, pe care de altfel l-a schimbat odată cu mutarea la OM.

Citește mai multe știri despre Cupa Africii:

A fluierat finalul înainte de minutul 90, dar oficialii CAF au întrerupt conferințele și i-au chemat înapoi pe teren! Ce a urmat

Fault brutal în primul minut al Cupei Africii pe Națiuni! Decizia arbitrului e uluitoare

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”