INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

FOTO+VIDEO Juventus - Napoli 2-1 » Andrea Pirlo câștigă duelul cu Gennaro Gattuso și își salvează postul

Articol de - Publicat miercuri, 07 aprilie 2021 18:49 / Actualizat joi, 08 aprilie 2021 00:43

Juventus a învins la limită Napoli, scor 2-1, într-o restanță din runda 3 din Serie A.

• În meciul din retur, Napoli a câștigat la limită partida cu Juventus disputată pe Stadio Diego Armando Maradona, scor 1-0, iar singurul gol al meciului a fost marcat de Lorenzo Insigne din penalty.

Juventus s-a impus în episodul 176 din istoria întâlnirilor oficiale cu Napoli. Scorul a fost deschis de Cristiano Ronaldo, la prima fază importantă a meciului. Federico Chiesa continuă evoluțiile bune la Juventus și în minutul 13 a centrat excelent pentru starul lusitan, după ce i-a driblat pe Hysaj și Insigne.

97 de goluria marcat Cristiano Ronaldo în tricoul lui Juventus

VAR, gafe uriașe în prima repriză! Dybala, gol la revenire

Înainte de pauză, Napoli ar fi trebuit să primească o lovitură de la 11 metri când Piotr Zielinski a fost faultat de Alex Sandro, dar „centralul” Mariani nu a acordat penalty nici după ce s-a consultat cu arbitrii din camera VAR. Și Juventus ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de pedeapsă în minutul 34, dar arbitrul Maurizio Mariani nu a arătat punctul cu var când Chiesa a fost faultat de Lozano.

În minutul 69, Alvaro Morata a fost înlocuit de Paulo Dybala, iar atacantul argentinian a marcat un gol superb după patru minute, cu un șut puternic de la marginea careului. Dybala a revenit în tricoul „bianconerilor” la trei luni de la accidentarea suferită la începutul anului 2021.

Andrea Pirlo și-a salvat postul după ce a învins Napoli

În minutul 90, Lorenzo Insigne a executat imparabil lovitura de la 11 metri și a redus din diferența de pe tabelă după ce l-a învins pe Gianluigi Buffon. Trupa lui Gennaro Gattuso a fost aproape de a obține un punct pe Allianz Stadium, dar șutul lui Victor Osimhen din minutul 93 a fost respins de Matthijs de Ligt.

Postul lui Andrea Pirlo era în pericol înainte de partida cu Napoli, dar antrenorul a câștigat derby-ul și va rămâne în continuare pe banca „Bătrânei Doamne”. Juventus se află pe locul 3 în clasament, la 12 puncte de liderul Inter Milano, și mai are șanse mici la al 10-lea titlu consecutiv în Serie A. Napoli ocupă poziția a 5-a, la 2 puncte de Atalanta, care se află pe ultimul loc care asigură calificarea în sezonul viitor al Ligii Campionilor.

Juventus - Napoli FOTO Guliver/Gettyimages
+3 FOTO

Partida ar fi trebuit să se dispute pe 4 octombrie 2020, dar Napoli nu a făcut deplasarea la Torino pentru duelul cu Juventus. Autoritățile sanitare i-au interzis trupei lui Gennaro Gattuso să plece din oraș, din cauza riscului transmiterii virusului COVID-19. Asta după ce doi jucători de la Napoli, Zielinski și Elmas, au fost depistați pozitiv. Inițial, Napoli a pierdut la „masa verde” și a fost sancționată cu un punct în Serie A, dar au câștigat apelul de la Comitetul Olimpic Italian, iar meciul cu Juventus a fost reprogramat.

Juventus - Napoli 2-1

Au marcat: Cristiano Ronaldo 13', Paulo Dybala 73' / Lorenzo Insigne 90' (pen)

VIDEO. Rezumatul partidei dintre Juventus și Napoli, scor 2-1

Juventus - Napoli, echipele de start:

JUVENTUS: Buffon, - Danilo, de Ligt, Chiellini, Alex Sandro - Cuadrado, Bentancur, Rabiot, Chiesa - Morata, Ronaldo
Rezerve: Pinsoglio, Szczesny - Arthur, Demiral, Di Pardo, Drăgușin, Dybala, Fagioli, Frabotta, Kulusevski, McKennie, Ramsey
Antrenor: Andrea Pirlo

NAPOLI: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Koulibaly, Hysaj - Ruiz, Demme - Lozano, Zielinski, Insigne - Mertens
Rezerve: Contini, Ospina - Bakayoko, Cioffi, Elmas, Lobotka, Maksimovic, Manolas, Osimhen, Petagna, Politano, Rui