INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MAN. CITY - LIVERPOOL 3-2

VIDEO+FOTO Regal după Mondial » Manchester City și Liverpool au oferit un meci încântător în „optimile” Cupei Ligii Angliei! Toate echipele calificate în „sferturi”

Manchester City a învins-o pe Liverpool, scor 3-2, și s-a calificat în sferturile de finală din Cupa Ligii Angliei. +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 22 decembrie 2022 23:57 / Actualizat vineri, 23 decembrie 2022 00:02

Revenite după pauza destinată Campionatului Mondial din Qatar, Manchester City și Liverpool au încântat asistența de pe Etihad. Era firesc. În componența celor două formații găseam două categorii de jucători. Cei cărora le-a fost dor de fotbal, ratând Mondialul, și cei care n-au făcut mare lucru la turneul final și erau dornici de revanșă.

VIDEO Manchester City și Liverpool, festival de goluri în Cupa Ligii Angliei

Meciul a fost deschis de o combinație deja clasică, pasă de Bruyne și gol Haaland

Era minutul 10, dar avantajul gazdelor a ținut doar 10 minute. Fabio Carvalho a finalizat o acțiune colectivă superbă a „cormoranilor”.

Partea secundă a început și mai abrupt. Mahrez a făcut 2-1 la prima acțiune periculoasă, un șut la colțul lung.

Liverpool a răspuns la doar un minut distanță, prin Salah.

16 fotbaliștia avut Manchester City la Campionatul Mondial. Liverpool a trimis doar 7 jucători în Qatar

Șters și conflictual în Qatar, Kevin de Bruyne a oferit o nouă pasă măiastră în minutul 58. De această dată la finalizare a apărut Ake.

Trupa lui Guardiola a fost în control și în finalul meciului, unul presărat cu ceva momente tensionate, un mic meleu în care Rodri și Fabinho au văzut cartonașele galbene.

Manchester City, în „sferturile” Cupei Ligii Angliei

Campioana en-titre din Premier League avansează în „sferturile” Cupei Ligii Angliei. Acolo s-au mai calificat Charlton, Leicester, Manchester United, Newcastle, Nottingham, Southampton și Wolverhampton. Tragerea la sorți urmează, iar meciurile vor avea loc pe 9 ianuarie 2023.

FINAL. Manchester City - Liverpool 3-2

Manchester City - Liverpool, echipele de start

Manchester City: Ortega - Lewis, Akanji, Laporte, Ake - De Bruyne, Rodrigo, Gundogan - Mahrez, Haaland, Palmer
Rezerve: Carson - Cancelo, Foden, Gomez, Grealish, Robertson, B. Silva, Stones, Walker
Antrenor: Pep Guardiola

Liverpool: Kelleher - Milner, Gomez, Matip, Robertson - Bajcetic, Thiago, Elliott - Carvalho, Salah, Nunez
Rezerve: Adrian - Doak, Fabinho, Henderson, Keita, Oxlade-Chamberlain, Phillips, Ramsay, Tsimikas
Antrenor: Jurgen Klopp

+3 FOTO

Stadion: Etihad, Manchester
Arbitru: David Coote

Walter Zenga n-a fost primit la finala Campionatului Mondial: „Apoi îl văd pe Salt Bae cu trofeul...”