INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Pep Guardiola, cucerit de un adversar din Premier League: „E o mașinărie!”

Manchester City a învins-o pe Wolverhampton, scor 3-0, în etapa cu numărul 8 din Premier League. Pep Guardiola (51 de ani) a vorbit la superlativ despre „lupi”.

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 septembrie 2022 19:45 / Actualizat sambata, 17 septembrie 2022 19:45

Disputa dintre Wolverhampton și Manchester City a avut de toate. O deschidere rapidă de scor, Grealish deblocând tabela încă din minutul 1, un nou record stabilit de Haaland, primul fotbalist din istoria Premier League care puntează în primele 4 deplasări stagionale, dar și o intrare de kung-fu a lui Collins.

Bayern, în criză? Prima înfrângere a sezonului și patru etape fără victorie! Neuer putea egala în prelungiri
AUGSBURG - BAYERN MUNCHEN 1-0

Rămași în 10 fotbaliști încă din minutul 33, „lupii” le-au pus probleme campionilor și au primit laude din partea lui Guardiola.

Pep Guardiola, impresionat de Wolverhampton

„Nu am putut controla partida. Am avut un om în plus, dar ei au avut abilitatea necesară de a-și crea ocazii, de a construi între liniile noastre.

Ruben Neves a avut o fază excepțională, toată echipa a jucat bine. Au o calitate remarcabilă. Portughezii sunt imposibil de deposedat, sunt atât de dinamici.

Matheus Nunes este o mașinărie când e vorba de atacat spațiile libere. O echipă foarte, foarte bună!”, a spus Pep Guardiola într-o conferință de presă.

Matheus Nunes este cel mai scump transfer din istoria lui Wolverhampton. Mijlocașul central portughez în vârstă de 23 de ani a fost adus în această vară de la Sporting, în schimbul sumei de 45 de milioane de euro.

Matheus Nunes

7 portughezia avut Wolverhampton în echipa de start a meciului cu Manchester City. Alți 2 au fost pe bancă. Și antrenorul este lusitan, Bruno Lage

Bayern Munchen, în criză?! Prima înfrângere a sezonului pentru bavarezi, care au patru etape fără victorie

VIDEO Vedeta Borussiei Dortmund s-a accidentat din nou! E în pericol să rateze al patrulea turneu final din carieră