INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AL NASSR & AL HILAL - PSG 4-5

VIDEO + FOTO Show total cu Messi și Ronaldo în superamicalul de la Riad! VIDEO cu toate cele 9 goluri

PSG a învins echipă combinată a celor de la Al Nassr și Al Hilal, scor 5-4 la Riad. La debut în Arabia Saudită, Cristiano Ronaldo a reușit o „dublă”, în timp ce Leo Messi a deschis scorul +24   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 19 ianuarie 2023 21:15 / Actualizat joi, 19 ianuarie 2023 21:44

PSG a învins echipă combinată a celor de la Al Nassr și Al Hilal, scor 5-4 la Riad, într-un amical de gală pentru care șeicii au plătit 10 milioane de euro francezilor. La debut în Arabia Saudită, Cristiano Ronaldo a reușit o „dublă”, în timp ce Leo Messi a deschis scorul. VIDEO cu toate reușitele, mai jos.

Partida de 5 stele s-a disputat pe stadionul King Fahd. 67.000 de spectatori au putut asista live la festivalul de goluri din capitala Arabiei Saudite.

Messi și Ronaldo au dat recital la Riad! 9 goluri în amicalul anului

Al 37-lea duel dintre Ronaldo și Messi n-a dezamăgit. Argentinianul a deschis scorul în startul partidei, lansat de Neymar, care a și ratat un penalty în primul act, când Cristiano Ronaldo a reușit o „dublă”-fulger, după minutul 36.

În prima parte a înscris și Marquinhos, servit ideal de Mbappe.

+20 FOTO

Valoarea individuală a jucătorilor și-a spus cuvântul în repriza a doua, când Ronaldo și Messi au fost schimbați aproape în același minut, 61, respectiv 62.

Saudiții au mai fost capabili de replică doar până la 3-3, scor conturat după reușitele semnate de Ramos, respectiv Jang Hyun-Soo. Pe final, Mbappe, din penalty, și Hugo Ekitike, lucid la capătul unui contraatac rapid, au adus victoria trupei antrenate de Christophe Galtier.

Totuși, gazdele au avut ultimul cuvânt - Talisca a închis tabela de la 20 de metri.

PSG a jucat în inferioritate numerică din minutul 39, când Bernat a fost eliminat.

FINAL. Toate golurile din Al Hilal & Al Nassr vs. PSG 4-5

• Au marcat: Ronaldo '33 - pen., '45+5, Jang Hyun-Soo '56, Talisca '90+4 / Messi '3, Marquinhos '43, Ramos '53, Mbappe '60 - pen., Ekitike '78
  • A fost primul meci al lui Cristiano Ronaldo de la transferul în Arabia Saudită

@gsp.ro Lionel Messi și Cristiano Ronaldo s-au întruntat poate pentru ultima dată în amicalul de la Riad dintre PSG și vedetele de la Al Hilal și Al Nassr. Argentinianul a deschis scorul, în timp ce portughezul a marcat primele două goluri ale arabilor. 🥺 #cristianoronaldo #cr7 #lionelmessi #messi #psg #alhilal #alnassr #messivsronaldo @psg @نادي النصر السعودي ♬ original sound - 𖤊𖤊 ࿗ Gk ࿗ 𖤊𖤊 - 💙 𖤊𖤊 ࿗ Gk ࿗ 𖤊𖤊 🤍

⇨ Hugo Ekitike are ultimul cuvânt în prelungiri, trasor precis de la circa 20 de metri.

VIDEO. Golul de 4-5 marcat de Talisca:

⇨ Hugo Ekitike duce scorul la 5-3 pentru PSG în minutul 78, „rachetă” în diagonală. Messi a fost înlocuit în minutul 62.

VIDEO. Golul de 5-3 marcat de Ekitike:

⇨ Mbappe înscrie din penalty. Ronaldo e schimbat în minutul 61.

VIDEO. Golul de 4-3 marcat de Mbappe:

⇨ Jang Hyun-Soo egalează la 3 în minutul 56, „cap” din corner.

VIDEO. Golul de 3-3 marcat de Jang Hyun-Soo:

⇨ În minutul 53, Ramos „înțeapă” în poartă o centrare venită din banda stângă, de la Mbappe.

VIDEO. Golul de 3-2 marcat de Ramos:

⇨ Ronaldo bifează „dubla” în prelungirile primului act, după ce inițial trimisese cu capul în bară.

VIDEO. Golul de 2-2 marcat de Ronaldo:

Marquinhos aduce Parisul în avantaj înainte de pauză, din centrarea lui Mbappe.

VIDEO. Golul de 2-1 marcat de Marquinhos:

În minutul 39, Bernat este eliminat pentru că l-a dărâmat pe Al-Dawsari.

Cristiano Ronaldo egalează dintr-un penalty obținut tot de el, primul gol al lusitanului în Arabia Saudită!

VIDEO. Golul lui Ronaldo de 1-1:

⇨ Momentul ciocnirii dintre Ronaldo și Navas:

⇨ Fața lui Ronaldo după contactul cu portarul lui PSG:

⇨ La jumătatea primului act, golul lui Mbappe este anulat pentru ofsaid.

⇨ În minutul 11, Ronaldo a reușit un dribling de efect, ridiculizându-l pe Soler.

⇨ Cristiano Ronaldo a ieșit prima dată în evidență în minutul 5, Navas i-a scos șutul cu piciorul stâng.

⇨ Leo Messi a deschis scorul în minutul trei, execuție elegantă din careu. Neymar a pasat decisiv.

VIDEO. Golul lui Messi de 1-0:

⇨ Înainte de startul partidei, Ronaldo și Messi s-au salutat amical:

Echipele de start

Al Hilal & Al Nassr: Ospina - Al Boleahi, Al Burayk, Al Juwayr, Cuellar, Konan - Gonzalez, Talisca - Ighalo, Marega, Cristiano Ronaldo

PSG: Keylor Navas - Achraf Hakimi, Marquinhos, Sergio Ramos, Juan Bernat - Fabian Ruiz, Carlos Soler, Renato Sanches - Neymar Jr, Lionel Messi, Kylian Mbappe

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Momentul în care viața lui Haaland s-a schimbat pentru totdeauna: „În noaptea aceea lucrurile au luat-o razna. Mi-am zis: «OK, acum ce urmează?»”
INTERVIU
Răzbunarea lui Hakan Calhanoglu, 3-0 cu Milan: „Karma se întoarce. I-am mâncat!”