INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Un nou record pentru Buffon! Portarul italian a bifat meciul cu numărul 650 în Serie A

Gianluigi Buffon

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 octombrie 2020 09:47 / Actualizat duminica, 18 octombrie 2020 09:58

Gianluigi Buffon (42 de ani) a bifat meciul cu numărul 650 în Serie A, fiind titular în poarta lui Juventus la egalul cu Crotone, scor 1-1.

După ce în luna iulie îl depășise pe Paulo Maldini, care a jucat de 647 de ori în prima ligă italiană, Gianluigi Buffon a ajuns aseară la meciul cu numărul 650. Marele portar italian nu va uita niciodată acest meci, chiar dacă Juventus nu a obținut decât o remiză în meciul cu Crotone, scor 1-1, și este pe locul 3 în Serie A.

Echipa lui Andrea Pirlo s-a văzut condusă încă din minutul 12, după un penalty transformat de Simy. Împrumutat în această vară de la Atletico Madrid, Alvaro Morata a reușit să egaleze în minutul 21, după o pasă a debutantului Chiesa. Alvaro Morata putea aduce victoria pentru torinezi, dar golul său marcat în minutul 79 a fost anulat după un offside milimetric observat de arbitru cu ajutorul tehnologiei VAR.

Citește mai multe știri din Serie A:

INTER - MILAN 1-2. Zlatan Ibrahimovic a cucerit internetul! Ce a postat dupa dubla cu Inter

Juventus a remizat cu nou-promovata Crotone și se află la 4 puncte în spatele liderului AC Milan

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”