INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RIZESPOR - GAZIANTEP

Rizespor - Gaziantep 3-0 » Noua echipă a lui Marius Șumudică, fără milă față de Maxim și Toșca!

Rizespor - Gaziantep // foto: Facebook @ Gaziantep Futbol Kulubu

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 ianuarie 2021 14:30 / Actualizat miercuri, 20 ianuarie 2021 16:58

Rizespor, noua echipă a lui Marius Șumudică, s-a impus categoric în fața fostei echipe a antrenorului român, Gaziantep, scor 3-0. Șumi nu a fost însă alături de echipă la meciul de astăzi.

Cu Alexandru Maxim și Alin Toșca titulari, Gaziantep a cedat în fața lui Rizespor. Pe o ninsoare abundentă, Milan Skoda a înscris primele două goluri ale gazdelor. Deschiderea de scor a venit în minutul 42, când cehul a șutat violent puțin din interiorul careului de 16 metri.

Al doilea gol a fost înscris în partea a doua. Mai exact în minutul 55, din penalty, după un henț comis în careu de Papi Djilobodji. Milan Skoda a transformat fără emoții lovitura de la punctul cu var.

• La 3 minute după marcarea golului secund Alexandru Maxim a fost înlocuit cu Nouha Dicko, în timp ce Alin Toșca a fost integralist.

Lovitura de grație a venit tocmai în minutul 89 și a fost dată de atacantul paraguayan Samu, tot din penalty.

Rizespor urcă pe 12 în Super Liga din Turcia

După acest meci, Rizespor a urcat pe locul 12, cu 24 de puncte obținute în primele 19 etape. Gaziantep rămâne pentru moment pe 3, cu 34 de puncte.

Marius Șumudică urmează să se alăture echipei vineri, cu o zi înainte de meciul lui Rize cu Istanbul Basaksehir.

Rizespor - Gaziantep 3-0

Rizespor - Gaziantep, echipe de start

Rizespor: Gorgen - Bulut, Ay, Talbi, Melnjak - Durak, Donsah - Samu, Erdogan, Boldrin - Skoda

• (Marius Șumudică, noul antrenor al lui Rizespor, nu se află pe bancă)

Gaziantep: Guvenc - Ceylan, Olkowski, Djilobodji, Toșca, Vural - Mirallas, Kozulk, Maxim - Ozer, Demir
Antrenor: Ricardo Sa Pinto

VIDEO Geraldo Alves despre Marius Șumudică: „A făcut minuni în Turcia! Cluburile din România nu și-l mai permit!”

Șumudică a semnat azi cu Rizespor: „Am nevoie de transferuri. Sper să reușesc și aici”

Toate detaliile despre noul club a lui Marius Șumudică » Un fost jucător de la FCSB și un campion în Premier League și Ligue 1 se află în lot