INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Spectacol total în Premier League de Boxing Day: 16 minute de grație pentru lider! Dramatism pe Goodison Park și record uluitor bifat de Robertson

Luni am avut Boxing Day în Premier League, iar cel mai spectaculos campionat din lume n-a dezamăgit +16   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 26 decembrie 2022 21:53 / Actualizat marti, 27 decembrie 2022 09:08

Luni am avut Boxing Day în Premier League, iar cel mai spectaculos campionat din lume n-a dezamăgit. Arsenal e singura echipă-gazdă care a câștigat.

Ziua a început cu o surpriză. Tottenham s-a împiedicat pe terenul lui Brentford, 2-2, asta după ce Spurs era condusă cu 0-2 în minutul 60!

Telenovelă încheiată: noul antrenor al CS Universității Craiova va fi în Bănie pe 4 ianuarie
CSU CRAIOVA

Spectacol în Premier League de Boxing Day

De la 17:00, Fulham a profitat de cele două eliminări ale lui Crystal Palace și a obținut un succes sigur (2-0), Wolves a dat lovitura în prelungiri cu Everton (2-1), pe contraatac, în minutul 95, tocmai când „caramelele” căutau golul victoriei, în timp ce Newcastle și Brigthon n-au avut emoții în privința destinației celor 3 puncte, 3-0 cu Leicester, respectiv 3-1 cu Southampton.

+12 FOTO

De la 19:30 s-a disputat Aston Villa - Liverpool, scor 1-3. „Cormoranii” au obținut a 3-a victorie consecutivă din Premier League, premieră în acest sezon, și speră la un loc de Champions League.

54 de pase decisiveare Robertson, a devenit fundașul cu cele mai multe assisturi din istoria Premier League. L-a depășit pe Leighton Baines (53) după ce l-a servit azi pe Salah la primul gol

Arsenal a revenit cu West Ham

Condusă la pauză pe teren propriu de West Ham după un penalty transformat de Benrahma în minutul 27, Arsenal a „înviat” în partea a doua. În 16 minute de grație,  „tunarii” au întors scorul cu golurile lui Saka (minutul 53), Martinelli (58), plus Nketiah, în minutul 69, care a închis tabela la scorul de 3-1.

Cu această victorie, Arsenal și-a consolidat poziția de lider. Are momentan 7 puncte peste Newcastle și 8 peste Manchester City, numai că „cetățenii” au un meci în minus.