INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Statistică umilitoare pentru Frank Lampard după înfrângerea cu Manchester City » În ce top a ajuns pe ultimul loc

Frank Lampard Sursa foto:Imago

Articol de - Publicat luni, 04 ianuarie 2021 08:22 / Actualizat luni, 04 ianuarie 2021 09:03

Manchester City a învins formația lui Frank Lampard (42 de ani), Chelsea, cu 3-1, în runda #17 din Premier League, iar tehnicianul de pe Stamford Bridge a ajuns cel mai slab manager din era Roman Abramovich.

Frank Lampard se află la al doilea sezon pe banca lui Chelsea, iar după înfrângerea cu City, cel mai bun marcator din istoria clubului a ajuns antrenorul cu cele mai puține puncte/meci de când Chelsea a fost preluată de Roman Abramovich. După 55 de partide, Lampard a obținut 1.67 de puncte/meci, ajungând sub Andre Villas-Boas (1.7 puncte/meci) după partida de ieri seară.

Manchester City a rezolvat rapid meciul cu Chelsea, iar la pauză conducea cu scor de neprezentare pe Stamford Bridge. Gundogan a deschis scorul din pasa lui Phil Foden, iar acesta a mărit avantajul trei minute mai târziu, fiind pus într-o poziție foarte bună în careu de Kevin De Bruyne. Mijlocașul belgian a marcat ultimul gol al primei reprize, cu 10 minute înainte de pauză. Golul de onoare al trupei lui Frank Lampard a fost marcat în ultimul minut al meciului de către Hudson-Odoi.

Chelsea 1-3 Manchester City. Sursa foto: Imago

Chelsea se află pe locul 8 în Premier League în acest moment, cu 26 puncte, fiind la șapte puncte distanță de liderul Liverpool, care are și un meci mai puțin disputat.