INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - CHELSEA 0-1

VIDEO Mourinho a plecat, dar Chelsea a rămas "blestemul" lui Arsenal. Victorie în derby-ul etapei din Premier League

Diego Costa (Chelsea) marchează în minutul 23, foto: reuters +2   FOTO
Diego Costa (Chelsea) marchează în minutul 23, foto: reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 ianuarie 2016 19:50

Derby-ul rundei în Premier League le-a opus pe Arsenal și Chelsea, pe Emirates. Oamenii lui Guus Hiddink s-au impus la limită, scor 1-0. E al șaselea meci consecutiv între cele două echipe, în campionat, în care Arsenal nu marchează!

Albaștrii erau în goană de puncte pentru a se îndepărta de zona retrogradării, în timp ce Arsenal voia să răzbune înfrîngerea cu scandal din tur, 0-2, și să se mențină aproape de Leicester și Manchester City.

Neamțul Per Mertesacker a fost eliminat în minutul 18, după un fault în postură de ultim apărător la Diego Costa. Atacantul a mai așteptat 5 minute pînă a deschis scorul, după ce a reluat din careul mic o centrare perfectă a lui Ivanovici. VEZI AICI FAZELE VIDEO

Arsenal a încercat să întoarcă scorul în repriza secundă, însă londonezii antrenați de Arsene Wenger au dominat steril, cu Alexis Sanchez încercînd de cîteva ori să spargă barajul lui Hiddink și nereușind nimic.

Chelsea a urcat pe 13 în Premier League, în timp ce Arsenal e pe 3, la 3 puncte distanță de liderul Leicester.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”