INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  SPANIA - COSTA RICA 7-0

Meci pentru istorie! Cele mai tari cifre din Spania - Costa Rica: ibericii, număr uluitor de pase reușite

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 noiembrie 2022 20:30 / Actualizat miercuri, 23 noiembrie 2022 22:02

După 7-0 în fața Costa Ricăi, în prima etapă de la Campionatul Mondial 2022, naționala Spaniei a atins mai multe recorduri.

Trupa lui Luis Enrique s-a dezlănțuit la debutul la CM 2022 și nu i-a dat nicio șansă Costa Ricăi.

Meciul va intra în istoria Spaniei. Mister Chip, un cunoscut statistician, a prezentat pe Twitter cele mai tari cifre legate de Spania - Costa Rica.

Ce s-a întâmplat la penalty-ul Spaniei » Reporterii GSP prezenți pe stadion au remarcat o fază neașteptată cu Busquets, Ferran Toress și Luis Enrique
SPANIA - COSTA RICA

Cele mai tari cifre după meciul Costa Rica - Japonia:

• Barcelona a devenit al doilea club din lume care are doi titulari sub 20 de ani la un meci de Mondial, Gavi și Pedri. Primul club a fost Canon Younde (Camerun), în 1994
  • Golul lui Dani Olmo, de 1-0, a fost golul 100 marcat de Spania la un Campionat Mondial. Primul a fost contra Braziliei, în 1934
  • Spania nu a mai reușit să marcheze atât de repede 3 goluri din 1934, când avea 3-0 cu Brazilia în minutul 19.
  • Spania e prima națională, de la Uniunea Sovietică (1986) care marchează 3 goluri în 30 de minute în primul meci la un Campionat Mondial
  • Trupa lui Luis Enrique a marcat pentru prima dată 7 goluri la un turneu final.
  • Alejandro Balde este al 12-lea jucător care debutează pentru naționala de seniori a Spaniei la un Campionat Mondial. Ultimul a fost Albert Lugue (2002)
  • Gavi (18 ani și 110 zile) și Alejandro Balde (19 ani și 36 de zile) sunt cei mai tineri debutanți la un Campionat Mondial din istoria Spaniei. Fabregas (19 ani și 41 de zile) deținea recordul
  • Gavi a devenit al 3-lea cel mai tânăr marcator din istoria unui Campionat Mondial. Pele (17 ani și 241 de zile) și mexicanul Manuel Rosas (18 ani și 93 de zile) sunt primii doi
  • 4 jucători sub 21 de ani a avut Spania (Pedri, Gavi, Balde, Nico Willams). Ultima națională care a făcut asta a fost Nigeria, în 2002. Singura țară europeană care a reușit această performanță a fost Iugoslavia, în 1930
  • Spania a avut 1000 de pase exacte, cel mai mare număr de la un Campionat Mondial, fără prelungiri. În 2018 a reușit 1008 pase, contra Rusiei, dar cu tot cu prelungiri