INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  GRUPA F

Moment istoric la Euro 2020 » Ce s-a întâmplat în prima repriză din Portugalia - Germania

Nemții s-au bucurat la autogolul lui Raphael Guerreiro // foto: Guliver/gettyimages +48   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 iunie 2021 20:00 / Actualizat luni, 21 iunie 2021 18:08

Meciul dintre Portugalia și Germania, scor 1-2 la pauză, a adus o premieră în istoria Campionatului European de Fotbal.

Portugalia - Germania 2-4 » Spectacol total în cel mai bun meci de la EURO 2020! Echilibru în grupa F
GRUPA F

Prima reprezentativă a Portugaliei intră în istoria EURO dintr-un motiv nedorit. Potrivit Opta, pentru prima dată, o echipă participantă la Campionatul European sau Mondial își dă două autogoluri în același meci!

Premieră la EURO în Portugalia - Germania

Prima reușită în poarta proprie a venit în minutul 35, la scorul de 1-0 pentru Portugalia, și i-a aparținut stoperului Ruben Dias. O centrare șutată a lui Robin Gosens a fost deviată în poartă de Dias, care a fost incomodat de Kai Havertz.

Al doilea autogol a venit la doar 4 minute distanță din partea lui Raphael Guerreiro, fundașul stânga al lusitanilor. Kimmich a centrat puternic în fața porții, de unde fundașul care aparține de Borussia Dortmund a respins nefericit, în propria-i poartă.

5 autogoluriau fost înscrise în actuala ediție a Europeanului, un record absolut! Ceilalți ghinioniști au fost Demiral, Szczesny și Hummels

+44 FOTO

Euro la indigo » Eric a recreat penalty-ul lui Pirlo din 2012

+44 FOTO

Mai multe știri de la EURO 2020:

„MONSTRUL” CR7! Fază incredibilă în Portugalia - Germania » Ronaldo le-a făcut pe toate în 15 secunde: stoper, sprinter și marcator!
GRUPA F
Cristiano Ronaldo, de neoprit la EURO 2020 » Moment comic alături de Pepe: „E mai bună decât a ta!”
PORTUGALIA - GERMANIA
Scene josnice la Budapesta » Cu ce au aruncat fanii francezi în portarul Ungariei