INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  GRUPA A

Italia - Țara Galilor 1-0 » Braț la braț spre optimile EURO 2020

Italia - Țara Galilor // foto: Guliver/gettyimages +16   FOTO
Italia - Țara Galilor // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 iunie 2021 21:11 / Actualizat duminica, 20 iunie 2021 21:13

Italia a învins Țara Galilor în a treia etapă a grupelor de la EURO 2020, scor 1-0. Ambele echipe s-au calificat în optimi: italienii de pe primul loc din grupa A, galezii de pe 2.

Programul etapei 3 din grupele EURO 2020

• În celălalt meci din grupă, Elveția a învins-o pe Turcia cu 3-1 (Detalii AICI);
  • Elveția încheie grupa pe locul 3, cu 4 puncte, și ar putea ajunge la rândul ei în optimi, unde ajung, pe lângă primele două clasate din fiecare grupă, și cele mai bune patru locuri 3.
  • În optimi, Italia va întâlni locul 2 din grupa C (Ucraina sau Austria), în timp ce Țara Galilor va înfrunta locul 2 din grupa B (Belgia, Rusia, Danemarca sau Finlanda). Italia va juca pe 26 iunie, de la 22:00, la Londra, iar Țara Galilor în aceeași zi, la Amsterdam (ora 19:00).

Mașinăria asamblată de Roberto Mancini continuă să meargă perfect. Pe Olimpico din Roma, italienii au câștigat și al treilea meci de la EURO, 1-0 cu Țara Galilor. Unicul gol a venit în minutul 38, când Italia a primit o lovitură liberă din apropierea careului, după ce Joe Allen l-a doborât pe Marco Verratti. Același Verratti a executat faza fixă, iar Matteo Pessina a reluat din prima, cu latul, la colțul lung. Imparabil!

În partea a doua, Federico Bernardeschi a fost la un pas de a face 2-0, dar a lovit bara dintr-o lovitură liberă la care italienii au pus în practică o schemă genială.

+12 FOTO

Misiunea galezilor s-a complicat foarte tare în minutul 55, când „centralul” român Ovidiu Hațegan a scos din buzunar cartonașul roșu. Cel care l-a primit a fost Ethan Ampadu, care l-a călcat violent pe Bernardeschi, în zona gleznei.

+12 FOTO

Chiar și așa, Gareth Bale a ratat o ocazie mare de a egala în minutul 75, când a reluat mult peste poartă în interiorul careului, din voleu!

S-a terminat 1-0, cu Italia în atac în ultima parte a meciului, iar italienii au ajuns la 30 de meciuri consecutive fără înfrângere și la 32 de goluri înscrise de când au primit ultima dată gol! Ultima echipă care a penetrat defensiva lui Roberto Mancini este reprezentativa Țărilor de Jos, în Nations League, în octombrie 2020!

11 victorii consecutiveare reprezentativa Italiei. În toate cele 11 meciuri, italienii nu au primit gol!

Italia - Țara Galilor 1-0

• A marcat: Pessina 39
  • Ethan Ampadu a văzut cartonașul roșu în minutul 55 pentru o intervenție neglijentă asupra lui Federico Bernardeschi.
  • Click AICI pentru  statistici

Italia - Țara Galilor, echipe de start:

Italia: Donnarumma - Toloi, Bonucci, Bastoni, Emerson - Pessina, Jorginho, Verratti - Chiesa, Belotti, Bernardeschi
Rezerve: Sirigu, Meret, Di Lorenzo, Spinazzola, Locatelli, Castrovilli, Insgine, Acerbi, Cristante, Immobile, Barella, Raspadori
Selecționer: Roberto Mancini

Țara Galilor: Ward - Gunter, Rodon, Ampadu - C. Roberts, Allen, Morrell, N. Williams - Bale, Ramsey, James
Rezerve: Hennessey, A. Davies, B. Davies, Lockyer, Wilson, T. Roberts, Moore, Norrington-Davies, J. Williams, Brooks, Mepham, Levitt
Selecționer: Robert Page

Stadion: Olimpico (Roma)
Arbitru: Ovidiu Hațegan (România)

Mai multe știri de la EURO 2020:

În sfârșit! Istvan Kovacs a fost şi el delegat la un meci de la EURO 2020
DELEGARE
Moment istoric la Euro 2020 » Ce s-a întâmplat în prima repriză din Portugalia - Germania