INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  FRANȚA

S-au înfoiat „cocoşii”! Scandal între două vedete din naţionala Franţei

Articol de GSP - Publicat joi, 10 iunie 2021 15:28 / Actualizat joi, 10 iunie 2021 16:00

Didier Deschamps, selecţionerul Franţei, are probleme înaintea turneului final al Campionatului European. După ultimul meci jucat, 3-0 în amicalul cu Bulgaria, între Olivier Giroud și Kylian Mbappe s-a iscat un conflict.

Atacantul lui Chelsea a intrat în repriza secundă în locul accidentatului Karim Benzema. Giroud a marcat o „dublă”, dar susţine că randamentul său putea fi mult mai bun dacă ar fi primit suficiente pase de la colegi.

„Ei spun că sunt discret, dar se întâmplă pentru că uneori cer pase, dar mingile nu ajung la mine. Cu două asisturi bune din partea lui Ben Yedder și Pavard, am reușit să termin bine jocul, dar am fi putut marca mai multe goluri dacă am fi fost mai eficienți", a adăugat Giroud la o conferință de presă.

Mbappe s-a enervat şi a vrut să-i răspundă public lui Giroud. Dar a intervenit Deschamps

Declarațiile sale fiind interpretate ca un atac la adresa lui Kylian Mbappe, care a ratat numeroase ocazii.

Vorbele atacantului aflat la 5 goluri distanţă de Thierry Henry, deţinătorul recordului de goluri din istoria naționalei Franței, nu i-au picat bine lui Mbappe. L'Equipe a notat că vedeta lui PSG și-a asigurat coechipierii că urmează să facă o conferință de presă pentru a răspunde colegului său.

Dar antrenorul Didier Deschamps l-a oprit imediat și i-a cerut să se concentreze asupra debutului francezilor la Euro, meciul împotriva Germaniei.

Ce l-a enervat pe Giroud

Olivier Giroud s-a enervat pe Mbappe fiindcă, în prima repriză, când pe teren eran Benzema, starul de la Real a fost foarte combinativ în jos. După pauză, când a intrat Giroud, Mbappe a devenit brusc individualist.

Didier Deschamps a încercat să explice „scurtcircuitul” dintre jucători altfel. Selecţionerul Franţei susţine că este doar o problemă de compatibilitate în teren între cei doi. Lucru care s-ar putea remedia.

46de goluri în 108 apariții în tricoul naționalei Franței are Giroud, al doilea marcator din istoria naționalei „cocoșului galic” după Thierry Henry care are 51 de goluri.

17goluri are în prezent Mbappe pentru naționala Franței

CITEŞTE ŞI ALTE ŞTIRI DESPRE CAMPIONATUL EUROPEAN:

Squadra azzurra, gata de asalt! Elevii lui Mancini încep Euro în mare formă

Nemții, ca-n Brazilia! Au copiat o alegere pe care au făcut-o şi în 2014, când au câştigat titlul mondial