INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SLAVIA PRAGA - LEVERKUSEN 1-0

Nicușor Stanciu s-a revanșat cu Leverkusen, după ce a intrat și a ratat un penalty

Articol de GSP - Publicat joi, 29 octombrie 2020 23:38 / Actualizat vineri, 30 octombrie 2020 00:37

Echipa lui Nicușor Stanciu (27 de ani), Slavia Praga, a învins-o în această seară pe Leverkusen în etapa a doua a grupelor UEFA Europa League, scor 1-0.

Introdus pe teren în minutul 61, Nicușor Stanciu  a ratat un penalty în minutul 65 al partidei, șutând slab, aproape de centrul porții. Chiar dacă mingea a ricoșat tot la șeptarul Slaviei, românul nu a putut să îl învingă pe portar nici din a doua încercare, irosind o șansă uriașă de a marca pentru echipa cehă. Stanciu s-a revanșat 4 minute mai târziu, pasând decisiv pentru golul lui Olayinka (80).

Nemții au jucat în zece oameni din minutul 22 al partidei, Bellarabi văzând cartonașul roșu pentru un faul dur.

Clasamentul grupei C din Europa League

Citește mai multe știri din fotbal:

Imaginile serii! Antrenorul Rapidului, plecăciuni și citat din Eminescu: „Să nu mă înjurați de morți”

CFR Cluj - Young Boys. Veste teribilă pentru Dan Petrescu! S-a „rupt” omul-cheie din apărare

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”