INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SABAIL FK - CSU CRAIOVA

SABAIL FK - CSU CRAIOVA 2-3 // FOTO Oltenii bifează victoria așteptată și sunt cu un pas în turul II al Europa League

CS U Craiova +4   FOTO
CS U Craiova

Articol de GSP - Publicat joi, 11 iulie 2019 20:53

CSU Craiova a câștigat cu 3-2 prima manșă a turului I preliminar din Europa League, în deplasarea cu azerii de la Sabail.

• Câștigătoarea dintre Craiova și Sabail se va duela în turul secund cu învingătoarea dintre Honved (Ungaria) și Zalgiris (Lituania).
  • Returul se va juca în Bănie, pe 18 iulie, de la ora 20:00, iar meciul va fi ăpe TV Digi Sport 1 și liveTEXT pe GSP.ro.

Oltenii au început aventuros partida de la Baku. Primele 15 minute i-au găsit sus, în terenul advers, dar au fost la un pas să fie pedepsiți pe contraatac. Ivan Martic a blocat o acțiune periculoasă a adversarilor cu riscul unui cartonaș galben în minutul 7. Craiova a deschis scorul cinci minute mai târziu. Alexandru Mateiu, cel mai activ fotbalist român, a marcat cu o execuție spectaculoasă din interiorul careului de 16 metri.

Azerii au ripostat și au egalat la finalul celei de-a doua lovituri de colș. Agabala Ramazanov a înscris după o fază lucrată, în care doi jucători au lăsat mingea să treacă. Pigliacelli a încasat însă un gol parabil.

Corneliu Papură a fost inspirată cu discursul de la pauză. Oltenii au revenit mult mai deciși, iar căpitanul Nicușor Bancu a înscris în minutul 51, la finalul unei curse de 30 de metri. Mihai Roman părea să fi tranșat soarta calificării în minutul 67, cu un gol simplu, din 6 metri. Ramazanov a reușit „dubla” în minutul 82 și păstrează șanse matematice pentru azeri.

FINAL » Sabail FK - CS U Craiova 2-3

• Au marcat: Ramazanov '33 '82 / Mateiu '12, Bancu '51, M. Roman 67

min. 90+4: Qaka lovește bara, apoi arbitrul fluieră finalul!
min. 90+3:
O minge deviată a fost la un pas să îl păcălească pe Pigliacelli. Cornerul rezultat și executat de Cociuc e respins fără probleme de Fortes.
min. 82: GOL SABAIL, 2-3!
Azerii speculează o degajare greșită. Mingea ajunge în flancul drept, de unde vine o centrare ideală pentru Ramazanov. „Decarul” reușește „dubla” cu o lovitură de cap.
min. 72:
Craiova ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de la 11 metri! Qaka e faultat pe linia careului de 16 metri, dar arbitrul Fyodor Zammit mută faultul în afară.
min. 70:
Ce gol norocos ar fi fost! Insistența lui Bărbuț îi pune în dificultate pe azeri. O degajare hazardată îl lovește pe mijlocașul oltenilor, iar mingea se scurge milimetric pe lângă stâlpul din dreapta al porții.
min. 67: GOL CRAIOVA, 1-3!
Mihai Roman, proaspăt revenit în Bănie, înscrie cu o deviere subtilă din careul de 6 metri. E schimbat la acțiunea următoare cu Fortes.
min. 65:
Bancu acoperă perfect mingea. Execuția autorului golului secund îl bate pe portarul advers, dar nu prinde spațiul porții.
min. 59:
Michael Essien, fostul star al lui Chelsea, este înlocuit cu Dylan Duventru.

+5 FOTO

min. 57: Oltenii rămân sus în pressing. Vătăjelu recuperează mingea și șutează puțin peste poartă.
min. 51: GOL CRAIOVA, 1-2!
Nicușor Bancu punctează după o cursă de 30 de metri, profitând și de gafele din defensiva azerilor.
min. 47:
Bărbuț șutează din unghi, de la 10 metri de poartă. Mingea nu e cadrată.
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 45:
Azerii fac un pressing agresiv. Abbasov e la un pas să profite de o neînțelegere în defensiva oltenilor.
min. 39:
Mihai Roman e blocat în ultima clipă de portarul advers. Mingea sare înapoi la el, apoi părăsește suprafața de joc.
min. 33: GOL SABAIL, 1-1!
 Agabala Ramazanov înscrie după o fază fixă. Doi coechipieri au sărit pe sub minge, apoi șutul său a fost scăpat de Pigliacelli.
min. 30:
Mihai Roman pivotează frumos. Execuția lui de la marginea careului de 16 metri trece puțin peste poartă.
min. 25:
Azerii beneficiază de prima lovitură de la colțul terenului. Centrarea este bună, dar Erico da Silva, fostul fotbalist al Astrei, trimite peste poartă.
min. 19:
Bărbuț șutează de la 18 metri. Mingea prinde gazonul artificial și îi pune mari probleme portarului Bozinovski. Corner pentru Craiova.
min. 15:
Fanii veniți din România domină atmosfera de pe micuța arenă din Baku.
min. 12: GOL CRAIOVA, 0-1!
Alexandru Mateiu înscrie cu o execuție spectaculoasă, „semi-foarfecă” de la 12 metri de poartă!
min. 7:
Ivan Martic vede cartonașul galben pentru împiedicarea unui contraatac periculos al lui Sabail.
min. 5:
Oltenii domină debutul partidei. O acțiune rapidă în banda stângă, purtată de Mateiu și Bărbuț, e blocat in-extremis.

A început partida! Sabail are lovitura de start.

ECHIPELE de start

Sabail: Bozinovski - Abbasov, Yunuszada, Rahimov, Erico - Cociuc, Essien, Amirguliyev - Abbasov, Ramazanov, Hamdi
Antrenor: Aftandil Hajiyev

CSU Craiova: Pigliacelli - Martic, Kelic, Acka, Bancu - Ivanov, Mateiu, Qaka - Bărbuț, Roman, Vătăjelu
Rezerve: Popescu - T. Ferreira, Borța, Dos Santos Fortes, Baiaram, Constantin, Al. Ioniță,
Antrenor: Corneliu Papură

Arbitru: Fyodor Zammit // Asistenți: Duncan Sultana, Theodore Zammit (toți din Malta)

Stadion: „ASCO Arena” din Baku, Azerbaijan (5.000 locuri)

Oltenii merg în Azerbaijan pentru primul meci al dublei manșe cu Sabail FK, acesta fiind și primul meci oficial al Craiovei din această vară.

Cele două adversare au încheiat sezonul pe locul 3 în prima ligă din Azerbaijan, respectiv România.

VEZI ȘI:

FCSB - Milsami Orhei » Roș-albaștrii deschid oficial sezonul cu meciul din turul 1 al Europa League