INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN - BARCELONA 2-0

„Asta e diferența, e un pas înapoi” » Pe cine dă vina Xavi, după eșecul Barcelonei cu Bayern

Bayern Munchen - Barcelona 2-0 / Sursă foto: Guliver/Getty Images +25   FOTO
Bayern Munchen - Barcelona 2-0 / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 septembrie 2022 07:55 / Actualizat miercuri, 14 septembrie 2022 09:08

Xavi Hernández, tehnicianul celor de la Barcelona, pune eșecul cu Bayern Munchen din runda a doua a grupelor Champions League, 0-2, pe seama ratărilor semnate de catalani la 0-0.

Cel mai atrativ duel de marți seara, Bayern - Barcelona 2-0, a fost tranșat de bavarezi după pauză, în ciuda numeroaselor ocazii risipite de catalani. Așa a rezumat și Xavi înfrângerea suferită pe Allianz Arena.

Xavi dă vina pe oportunitățile mari ratate de Barcelona: „Noi am iertat și ei nu iartă, asta e diferența”

Am avut șase sau șapte ocazii clare de gol. Noi am iertat și ei nu iartă, asta e diferența. Am jucat foarte bine și, dacă am fi am marcat, am fi am văzut un alt meci, dar așa este Liga Campionilor, e vorba de concurență.

Am avut o eroare de marcaj la primul gol. Avem șanse în continuare, dar este un pas înapoi, am vrut să câștigăm aici. Trebuie să învățăm din greseli. Nu vorbesc niciodată de arbitraj, cred că am jucat foarte bine. Întotdeauna jucăm pentru a obține victoria, nu egalul”, a spus Xavi, potrivit Mundo Deportivo.

GRUPE

Barcelona, învinsă pe Allianz Arena, deși a controlat prima repriză

Barcelona a părut în control pe terenul lui Bayern și a ratat câteva ocazii foarte mari, în general prin Lewandowski și Pedri. Bayern a știut să sufere și a dat lovitura după pauză, marcând de două ori în 5 minute, mai întâi din corner, apoi dintr-o conexiune Musiala-Sane.

+21 FOTO

Bayern: Neuer - Pavard, Upamecano, Hernandez, Davies - Kimmich, Sabitzer - Sane, Muller, Musiala - Mane
Antrenor: Julian Nagelsmann

Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Araujo, Christensen, Alonso - Gavi, Busquets, Pedri - Raphinha, Lewandowski, Dembele
Antrenor: Xavi

VIDEO Interviu amplu cu Pedri, „perla” Barcelonei

VIDEO+FOTO Barcelona și Lewandowski n-au rezistat în fața lui Bayern + Sporting și Brugge, surprizele serii » Cum arată clasamentele

FOTO Protest la Bayern - Barcelona după moartea Reginei Elisabeta a II-a » Ce mesaj a apărut în tribune