INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPE, RUNDA #4

Liga Campionilor, etapa #4. Victorie importantă pentru Real Madrid în meciul cu Inter + Atalanta a reușit surpriza cu Liverpool! Rezultate + clasamente

Champions League, 8 meciuri LIVE pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 noiembrie 2020 00:30 / Actualizat joi, 26 noiembrie 2020 01:57

Etapa a patra a grupelor Ligii Campionilor s-a încheiat cu opt meciuri spectaculoase în care s-au marcat 19 goluri. Real Madrid a câștigat duelul serii, 2-0 cu Inter Milano, în timp ce Atalanta a provocat marea surpriză, 2-0 pe Anfield Road cu Liverpool.

Vezi AICI ce s-a întâmplat marți în Champions League

După Barcelona, Juventus, Chelsea și Sevilla, miercuri a venit rândul celor de la Bayern Munchen și Manchester City să facă pasul către optimi. Campioana en titre a ajuns la 15 victorii consecutive în Champions League și pare a fi din nou mare favorită să pună mâna pe trofeu. Nemții nu le-au dat nicio șansă austriecilor de la Salzburg, impunându-se cu 3-1. City merge prost în Premier League, dar domină grupa din UCL. Victorie cu emoții în Grecia, 1-0 cu Olympiakos, dar suficientă pentru calificarea în fazele eliminatorii.

Real Madrid, victorie crucială

După un start ratat, un punct în două meciuri, Real Madrid a bifat două victorii importante cu Inter. Italienii au capotat pe „Meazza”, 0-2, într-un meci dezastruos. Totul a mers în favoarea „galacticilor”. Hazard a deschis scorul din penalty, în minutul 7, Vidal a fost eliminat după 33 de minute, iar Hakimi a trimis balonul în propria poartă în repriza secundă (59). Dacă Real și-a revenit, Inter mai are doar șanse minime să prindă optimile, având numai două puncte după patru etape.

Atalanta, surpriza serii

După dezastrul din tur, 0-5 în Italia, Atalanta a obținut un succes neașteptat. A învins-o pe Liverpool chiar pe Anfield Road, scor 2-0. Ilicic (60) și Gosens (64) au rezolvat partida în numai 4 minute. Formația din Bergamo are șanse mari să ajungă pentru al doilea an consecutiv în primăvara Ligii Campionilor.

Lokomotiv Moscova a smuls din nou un egal cu Atletico Madrid, 0-0 după 1-1 în tur. Rușii sunt la doar două puncte distanță de iberici și sunt în cărți pentru o calificare nesperată în optimile UCL.