INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REZULTATE

Manchester United, dezastru total în Liga Campionilor! Statisticile care denotă neputința englezilor

Duel pentru balon în meciul dintre Young Boys și Manchester United // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 15 septembrie 2021 08:41 / Actualizat miercuri, 15 septembrie 2021 08:56

Manchester United a început noul sezon din Liga Campionilor cu stângul, fiind învinsă de Young Boys, scor 1-2.

Cu Cristiano Ronaldo titular, Manchester United a plecat fără puncte de la Berna, pe un teren unde și CFR Cluj a fost învinsă în acest sezon. Deși „diavolii roșii” au deschis scorul rapid, în minutul 13, după o combinație portugheză (centrare Bruno Fernandes, finalizare Cristiano Ronaldo), vicecampioana Angliei nu și-a putut menține avantajul.

Jucând în 10 oameni după eliminarea lui Wan-Bissaka din minutul 35, Manchester United a primit două goluri, de la Ngamaleu (minutul 66) și Siebatcheu (90+5).

Cristiano Ronaldo a oferit faza serii în Champions League » Ce s-a întâmplat după ce a lovit un steward
YOUNG BOYS - MANCHESTER UNITED

Manchester United, la a 7-a înfrângere în Liga Campionilor cu Ole Gunnar Solskjaer

A fost, potrivit Opta, a 7-a înfrângere în Liga Campionilor a lui Manchester United sub comanda lui Ole Gunnar Solskjaer. În 11 meciuri!

Cele 7 eșecuri înregistrate sub comanda norvegianului fac ca 13% din toate înfrângerile clubului în Liga Campionilor să fi venit cu Solskjaer la cârmă. Asta deși el a condus-o pe United în Ligă pentru doar 4,8% din toate meciurile lor în cea mai importantă competiție inter-cluburi.

Statistici care reliefează prăbușirea unui club cu o istorie importantă în Liga Campionilor. „Diavolii roșii” au 3 trofee în competiția numărul 1 din Europa, cucerite în 1968, 1999 și 2008.

Cum a arătat Manchester United în meciul cu Young Boys: de Gea - Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw - Pogba, Fred - Sancho, Fernandes, van de Beek - Ronaldo

Cum a arătat Manchester United în Liga Campionilor în primul meci sub Ole Gunnar Solskjaer (0-2 cu PSG, în februarie 2019): de Gea - Young, Lindelof, Bailly, Shaw - Pogba, Matic, Herrera - Lingard, Martial, Rashford

• 5-0 vs. RB Leipzig (octombrie 2020)
  • 1-2 vs. Istanbul Basaksehir (noiembrie 2020)
  • 4-1 vs. Istanbul Basaksehir (noiembrie 2020)
  • 1-3 vs. PSG (decembrie 2020)
  • 2-3 vs. RB Leipzig (decembrie 2020)
  • 1-2 vs. Young Boys (septembrie 2021)

Manchester United, aproape inexistentă ofensiv

La Berna, ofensiva Manchester United a fost anihilată aproape în întregime. Pe parcursul meciului, englezii au șutat doar de două ori spre poarta campioanei Elveției, una dintre execuții fiind golul lui Cristiano Ronaldo din startul meciului.

Conform Opta, duelul de marți seara este cel în care Manchester United a înregistrat cel mai mic număr de șuturi din ultimele 138 de meciuri în Ligă (din sezonul 2003/2004). Al doilea și totodată ultimul șut, al aceluiași Ronaldo, a venit în minutul 25!

Mai multe știri din Liga Campionilor:

Înfrângere teribilă pentru Barcelona: ZERO șuturi pe poartă pentru prima dată în istorie! Jordi Alba, imaginea disperării + declarații tari

Gafa serii în Liga Campionilor, sub ochii lui Mircea Lucescu » Confuzie totală pe teren