INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OLYMPIQUE LYON - JUVENTUS,

OLYMPIQUE LYON - JUVENTUS 1-0 // FOTO + VIDEO Lyon reușește surpriza serii! Victorie mare contra torinezilor

Articol de GSP - Publicat miercuri, 26 februarie 2020 22:00

Lyon a produs marea surpriză a serii în Champions League și a câștigat, pe teren propriu, cu Juventus, 1-0, în optimile competiții. Returul are loc la Torino, pe 17 martie.

Olympique Lyon - Juventus 1-0

Deși părea că are prima șansă la calificare, Juventus a fost blocată excelent de tactica gândită de Rudi Garcia. Lyon a cedat posesia, dar a fost periculoasă pe contraatc. După ce Ekambi a lovit bara, în minutul 21, Lucas Tousart a marcat singurul gol al meciului. Aouar a pătruns pe partea dreaptă și a centrat pe perfect pentru Tousart, care a marcat cu o lovitură de cap de la 5 metri.

După pauză, Juventus a forțat egalarea dar Ronaldo, Pjanic și Dybala au ratat. Cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Dybala, care a șutat puțin pe lângă poartă de la 10 metri. De partea cealaltă, Lyon s-a mulțumit cu păstrarea rezultatului, iar în ultimele 5 minute s-a apărat eroic în propriul careu.

Olympique Lyon - Juventus, echipe de start:

Lyon: Lopes - Marcelo, Denayer, Marcal - Dubois, Guimarares, Tousart, Cornet - Toko Ekambi, Dembele, Aouar
Rezerve: Tătărușanu, Anderson, Terrier, Traore, Mendes, Tete, Caqueret
Antrenor: Rudi Garcia

Juventus: Szczesny - Danilo, De Ligt, Bonucci, Alex Sandro - Rabiot, Pjanic, Bentancur - Dybala, Ronaldo, Cuadrado
Rezerve: Buffon, De Sciglio, Ramsey, Matuidi, Higuain, Rugani, Bernardeschi
Antrenor: Maurizio Sarri

Stadion: „Groupama Stadium”
Arbitru: Jesus Gil

Vezi și:

Coronavirusul produce panică şi la Lyon, înainte de meciul din Liga Campionilor cu Juventus