INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PORTO - JUVENTUS

FOTO+VIDEO. Porto - Juventus 2-1 » Cu Ronaldo inexistent, „Bătrâna Doamnă” a capitulat pe Dragao!

Porto a învins-o pe Juventus, scor 2-1, în manșa tur a optimilor de finală din Liga Campionilor. +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 februarie 2021 23:51 / Actualizat joi, 18 februarie 2021 00:24

Programul complet din Liga Campionilor

Confruntarea de Estadio do Dragao a început brusc. Chiar la prima fază a meciului, gazdele au profitat de o gafă imensă în defensiva lui Juve. Porto i-a împins pe elevii lui Pirlo până spre propria poartă cu un presing agresiv.

Balonul a ajuns chiar la goalkeeperul Szczesny, care i-a pasat în careu lui Bentancur. Presat, uruguayanul a jucat înapoi „acasă”, însă a trimis prea slab. Atent, Mehdi Taremi a profitat și marcat, după o contră bine pusă la portarul campioanei din Serie A. Mingea a intrat în plasă în minutul 1:00!

Deși „Bătrâna Doamnă” a dat semne de revenire până la pauză, iar „foarfeca” lui Rabiot l-a pus în reală dificultate pe Marchesin ('41), tot Porto a punctat, scenariul repetându-se în partea a doua.

+6 FOTO

În primele momente ale actului secund, Marega a fructificat o altă gaură inadmisibilă în apărarea bianconerilor! Servit de Manafa în careu, francezul l-a învins pe Szczesny cu o execuție la scurt, din câțiva metri.

Golul lui Chiesa ('82) - șut în diagonală, contre-pied - o ține în cărți pe Juve pentru duelul decisiv de peste 3 săptămâni.

Cristiano Ronaldo, inexistent în țara natală, putea să se remarce pe final. CR7 cerut un penalty în prelungiri. După ce s-a consultat cu arbitrii din cabina VAR, „centralul” Del Cerro a dat câștig de cauză „dragonilor”.

Porto - Juventus 2-1 » FINAL

Live + Statistici

Porto - Juventus » Echipe de start

Porto: Marchesin - Manafa, Mbemba, Pepe, Sanusi - Corona, Oliviera, Uribe, Otavio - Marega, Taremi
Rezerve: Costa - Anderson, Baro, Chico Conceicao, Evanilson, Nanu, Grujic, Luis Diaz, Martinez Toni, Ndiaye, Joao Mario, Sarr
Antrenor: Sergio Conceicao

Juventus: Szczesny - Danilo, Chiellini, De Ligt, Alex Sandro - Chiesa, Bentancur, Rabiot, McKennie - Ronaldo, Kulusevski
Rezerve: Buffon, Pinsoglio - Bernardeschi, Bonucci, Demiral, Di Pardo, Dybala, Fagioli, Frabotta, Morata, Ramsey
Antrenor: Andrea Pirlo

Cele mai bune momente ale lui Cristiano Ronaldo la Juventus

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Erling Haaland, speranța celor de la Borussia Dortmund în duelul cu FC Sevilla din Liga Campionilor

Marele regret al antrenorului lui Ianis Hagi: „I-am zis-o și lui, și impresarului său... Mi-a frânt inima”